10 tipp az egészséges alváshoz
Az alábbi 10 tipp segít abban, hogy kiélvezhessük az alvás minden előnyét. Ezek a tanácsok elsősorban felnőtteknek szólnak, de ugyanúgy megfogadhatják őket gyermekek és egészségügyi problémáktól szenvedő személyek is.
Végül, ha nem sikerül elaludni, nem alszunk elég mélyen, korábban ébredünk, mint szeretnénk, nem érezzük magunkat frissnek alvás után, illetve túlzott aluszékonyságtól szenvedünk egész nap vagy csak óvatosak vagyunk, konzultáljunk orvosunkkal. A biztonság kedvéért mondjuk el neki is, hogy követtük ezeket a tippeket bizonyos ideig.
1. Fenntartani egy rendszeres fekvési és ébredési ütemtervet.
Az alvás-ébrenlét szakaszait a cirkadián óra szabályozza az agyunkban. A testnek meg kell találnia az egyensúlyt a lefekvés és az ébredés idejét tekintve. A reggeli ébredés ideje segít erősíteni a cirkadián funkciót és segít az esti elalvásban. Ezért is fontos, hogy rendszert alakítsunk ki az ébredés és a lefekvés időpontjában, illetve ezt betartsuk hétvégén is, amikor ott a kísértés, hogy tovább aludjunk.
2. Kialakítani egy rendszeres, pihentető lefekvési rutint.
A lefekvés előtti, pihentető rutintevékenység élénk fényektől távol végezve segíthet elkülöníteni az alvás idejét a nap aktív részeitől, mely izgalmat, stresszt, szorongást okozhat, ezzel megnehezítve az elalvást. Ne gondoljunk lefekvés előtt olyan dolgokra, mint a munka, a kifizetendő számlák, a családi problémák stb. Egyes vizsgálatok arra utalnak, hogy egy forró vizes fürdő lefekvés előtt megkönnyíti a mélyebb alvás megvalósulását. Ha nem tudjuk elkerülni a feszültséget és a stresszt, hasznos lehet valamilyen relaxációs terápiát tanulni. Végül kerüljük az erős fényt lefekvés előtt, mert ez jelzi az idegsejteknek, hogy ideje felébredni.
3. Hozzunk létre egy alvásbarát környezetet.
Tervezzünk egy olyan alvó környezetet, melyben megteremtünk minden, alváshoz szükséges feltételt: hőąvös, csendes, sötét, kényelmes. A hálószoba legyen egy olyan helyiség, amely alvásra való. Lehetőség szerint zárjunk ki minden zavaró tényezőt, mint a partner horkolása, a fény, ne legyen se túl száraz, se túl meleg. Szerezzünk be sötétítőfüggönyt, alvómaszkot, füldugót, párásítót, ventilátort, és amire csak szükségünk lehet.
4. Aludjunk kényelmes matracon és párnán.
Győződjünk meg róla, hogy a matrac kényelmes és megfelelő. Az éppen használt matracunk talán túllépte a várható élettartamát, mely körülbelül 9-10 évet jelent a jó minőségőą matracok esetében. A párnák legyenek kényelmesek, olyanok, melyek vonzóvá teszik az ágyat és a szobát, csábítanak az alvásra, nem tartalmaznak allergiás reakciót kiváltó anyagokat, ne csúszkáljanak, mivel emiatt előfordulhat, hogy fel kellene kelni az éjszaka közepén.
5. A hálószobát csak alvásra használjunk.
A legjobb, ha a munkával kapcsolatos dolgokat (mint a számítógépek, televíziók), számőązzük az alvó környezetből. Használjuk csak alvásra az ágyat, erősítve ezzel a kapcsolatot az alvás és az ágy között. Ha társítunk valamilyen tevékenységet még hozzá, aggodalmaskodva fogunk aludni, ezért a lefekvési rutinból maradjanak ki az ilyen dolgok. Például, ha folyton nézzük a hálószobai órán az időt, amiatt fogunk aggódni, hogy mikor kell felkelnünk, ezért inkább tegyük el szem elől. Ne végezzünk olyan tevékenységet, mely szorongást okozhat vagy akadályozhatja az elalvást.
6. Lefekvés előtt 2-3 órával együnk utoljára.
Amikor többet eszünk vagy iszunk, kényelmes lehet elfeküdni az ágyon, viszont esténként kerüljük a nehéz ételeket. A főąszerek gyomorégést okozhatnak, mely nehezítheti az elalvást, kényelmetlenségeket okozhat az éjszaka folyamán. Ne igyunk túl sokat, hogy ne kelljen éjjel felébrednünk kimenni a mosdóba. Nyugtató és hasznos része lehet az esti rutinnak egy pohár tej vagy valamilyen növényi, koffeintől mentes tea.
7. Mozogjunk rendszeresen.
A rendszeres testmozgás segít a könnyebb alvásban és hozzásegít minket a nyugalomhoz. A közvetlenül alvás előtt végzett edzés viszont megnehezíti az elalvást. A sportolás során megemelkedik a testhőmérséklet, mely nagyjából 6 órával később kezd csak csökkenni. A hőąvösebb testhőmérséklet társítható az alváshoz.
8. Kerüljük a koffein tartalmú ételeket, italok.
A koffein egy stimuláns, képes ébren tartani. A koffeint tartalmazó termékek, mint a kávé, tea, kóla és a csoki 3-5 órán keresztül a szervezetben maradnak, hatásukat egyes emberek 12 óra elteltével is érzik. Még ha nem is tőąnik úgy, a koffein romboló hatással van az alvásra. Ha a lefekvést megelőző 6-8 órában már nem fogyasztunk semmi koffeintartalmút, javíthatunk az alvás minőségén.
9. Kerüljük a nikotint.
A nikotin szintén stimuláns. A lefekvés előtti dohányzás megnehezíti az alvást. A dohányosok alvás közben is tapasztalhatnak elvonási tüneteket, ez szintén problémákhoz vezethet. Okozhat nehézséget az elalvásnál és az ébredésnél, illetve rémálmokhoz vezethet. Az alvászavar csak egy ok a többi mellett, hogy leszokjunk a dohányzásról. Emellett soha ne dohányozzunk az ágyban vagy amikor álmosak vagyunk.
10. Kerüljük az alkoholfogyasztást lefekvés előtt.
Bár sok ember úgy gondolja, hogy az alkohol nyugtató hatású, valójában megzavarhatja az alvást és az éjszakai ébredéseket eredményezhet. Ráadásul az alkoholtól kevésbé pihentető az alvás.
Amennyiben alvászavaraink vannak...
Készítsünk alvásnaplót és beszéljünk egy orvossal. Próbáljuk ki ezeket a tippeket, rögzítsünk mindent az alvásról és a vele kapcsolatos tevékenységekről. Ha a problémák továbbra is fennállnak, keressünk fel egy szakértőt alvási naplónkkal. Előfordulhat, hogy a problémánknak valamilyen mögöttes oka lehet, melyet csak orvosi segítséggel tudunk kezelni.
Aktuális
A halláskárosodás hatása a kapcsolatokra
„Nem minden rólad szól” – ahogy mondani szokták. Ez az élet számos területére érvényes, de különösen igaz, amikor valakinek a hallása már nem olyan, mint korábban. A halláskárosodás sosem csak azt érinti, aki együtt él vele, vegyük figyelembe, hogyan hat ez a kapcsolatokra. Kutatások azt mutatják, hogy a kezeletlen halláskárosodás negatív hatással lehet a családdal és a barátokkal való kapcsolatainkra, különösen a hozzánk legközelebb állók esetében, például a párunknál.
Koncentráció az osztályban: 10-ből 1 gyermek fültokot visel
Egyre gyakrabban látható, hogy gyermekek fültokot viselnek az osztályban. Persze nem azt a típust, melyből zene szól, hanem speciális hallásvédőt. A gyerekek kevésbé kalandoznak el és jobban tudnak koncentrálni. A kutatások szerint ez javítja az iskolai teljesítményt. Azokban az iskolákban, ahol fültokot bocsátanak a diákok rendelkezésére, ez nagyon jól működik. És sok szülő is vásárol a gyermekének fültokot az iskolában használni. Hollandiában a gyerekek 10-15 százaléka visel hallásvédőt, hogy jobban tudjon koncentrálni az osztályban. A népszerűsége pedig egyre csak növekszik. Vajon miért van ez?
Vess véget a horkolásnak: 10 tipp
Horkolás. A horkolás egy tartós kellemetlenség, mely világszerte több millió ember kialvatlanságáért felelős. És mivel ilyen sokan szenvednek a horkolás miatt alváshiánytól, évente számtalan tanulmány, tucatnyi önsegítő könyv és rengeteg csodaszer jelenik meg a piacon. Minden, amivel véget vethetünk ennek a bosszantó problémának. Végeredményben arról nincs vita, hogy a horkolás egészségtelen. Összegyűjtöttük a legjobb tippeket és trükköket a horkolás elleni küzdelemhez. És van egy tizedik bónusz tippünk, melyet különösen a horkolással élők párjainak ajánlunk.
Hogy befolyásolja az óraátállítás az alvást és az egészséget?
Hétvégén visszaállítjuk 60 perccel az óráinkat. A nyári időszámítás hivatalosan október 25-én ér véget, amikor hajnali 3-kor visszaállítjuk az órákat 2-re. Lehet, hogy már alig várod, hogy egy órával többet alhass aznap, de a pihenés mennyisége részben az alvási szokásainktól függ. Ha azok közé tartozol, akik az ébresztőig nem kelnek fel, akkor némi extra pihenés várhat rád, de csakis akkor, ha a szokott időben fekszel le.
4 gyakori tévhit a hallásromlásról
Számos tévhit él az emberekben a halláscsökkenésről, a hallókészülékekről, és arról, hogyan befolyásolhatja az életünket a hallásromlás.