3 mód a hallásod védelmére a tűzijáték alatt
Amikor augusztus 20. ünneplésére gondolunk, az első dolog, mely eszünkbe juthat, a tűzijáték. Ekkor az ország számos városában tartanak különböző ünnepségeket, részt vehetünk változatos programokon, ahol általában a rendezvényt tűzijátékkal zárják. A színes látványosság mellett egy dolog közös a tűzijátékokban, a halláskárosodás kockázata.
Miért olyan hangos a tűzijáték?
A hangerő annak a kémia reakciónak az eredménye, mely a meggyújtás után történik. Az égő puskapor forró gázt bocsát ki, mely nagyon gyorsan tágul. Amikor olyannyira kitágul, hogy a tűzijáték belsejéből is kiszökik, az így keletkező robbanás légnyomás hullámot generál. Ez a vibráció okozhat tartós károsodást a belső fül szőrszerű sejtjeinél.
Igen, a tűzijátékok nagyon izgalmasak és látványosak, de sajnos túlzott hangerő faktorral párosulnak. Sokan vallják, hogy „minél hangosabb, annál jobb”. Ezek a robbanások viszont könnyen elérik a 150-175 dB hangerősséget is, mely messze meghaladja a hallásra biztonságos zajszintet.
Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) a biztonságos decibelszintet tűzijátékok esetén felnőtteknél 140 dB-ben, gyermekeknél pedig 120 dB-ben határozza meg. A tűzijáték hangerejének szintje a puskalövés és a felszálló repülőgép hangjának felel meg.
Soha ne tegyél ki egy kisbabát a tűzijáték hangjának
A csecsemőket egyáltalán nem szabad kitenni ennyire hangos zajnak. Hallójáratuk jóval kisebb mint az idősebb gyerekeké vagy a felnőtteké, szóval a fülüket érő hangnyomás hatása jelentősebb. Ami egy felnőttnek alig hallható, az egy csecsemőnek akár 20 dB-lel is hangosabb lehet. Épp ezért semmiképp sem lehet őket ilyen hangerőnek kitenni, mivel a füleik még túl érzékenyek.
3 mód a hallásod védelmére
1. Tarts távolságot
Az egyik biztonságos mód a megfelelő távolság megtartása a hang forrásától. Minél távolabb állsz, annál kevésbé lesz ártalmas a hang a füleidre, mivel a távolság megváltoztathatja a decibelszintet és a hallásra biztonságossá teszi a zajt. Nagyobb távolságból még mindig jól látjuk a tűzijátékot, csak a belső fül szőrsejtjeit károsító hangnyomás nélkül élvezhetjük azt.
2. Mellőzzük az otthoni tűzijátékot
Habár ez Magyarországon inkább a szilveszterre vonatkozik, mindenképp érdemes róla szót ejteni, ha már tűzijátékról beszélünk. A szakértők is inkább javasolják, hogy bízzuk ezt a hozzáértőkre és ne otthon használjunk pirotechnikai eszközöket. Rendkívül veszélyes és nem feltétlenül tudja bárki megteremteni a megfelelő körülményeket a rakéták fellövéséhez. Illetve kellő távolságot sem tudunk tartani a zajtól, ha mi indítjuk a tűzijátékot.
3. Használj füldugót és fültokot
Ha mindenképp közelről szeretnéd nézni a fényeket, vagy videót szeretnél róla készíteni, feltétlenül védd saját és gyermekeid hallását. Erre különféle megoldásokat találhatunk a speciális füldugóktól, az egyszer használatos szivacsos termékektől a fültokokig, illetve külön felnőtt és gyermek hallásvédőket. A kicsiknek jobb választás lehet a fültok, általában erősebb csillapítással rendelkeznek, valamint a füldugó gyakran zavaró nekik vagy nem illeszkedik megfelelően a fülükbe.
Zaj okozta halláskárosodás
A zaj okozta halláskárosodás az egyik leggyakoribb módja a hallásvesztésnek. Az olyan túlzott zajok, mint amilyen a tűzijáték is, az alábbi következményekkel járhatnak:
- Tinnitus, vagyis fülzúgás, fülcsengés
- Enyhe ideiglenes hallásvesztés (kevesebb mint 24 órán át)
- Dobhártya perforáció (ritkább esetben)
- Ismételt expozíció után tartós halláskárosodás (különösen idősebb korban)
Ha azt gyanítod, hogy ideiglenes hallásvesztésed van a tűzijátékot követően, keress fel szakembert. Ne aggódj, nem kell lemondanod a tűzijáték élményéről akkor sem, ha közben véded a hallásod.
Forrás: healthyhearing.com
Szerző: Joy Victory
Aktuális
Hallás világnapja 2021: Hallásgondozás mindenkinek
A 2021-es hallás világnapja a World Report on Hearing elindítását jelenti, mely egy globális felhívás a halláskárosodás és a fülbetegségek egy életen át tartó kezeléséről.
A halláskárosodás hatása a kapcsolatokra
„Nem minden rólad szól” – ahogy mondani szokták. Ez az élet számos területére érvényes, de különösen igaz, amikor valakinek a hallása már nem olyan, mint korábban. A halláskárosodás sosem csak azt érinti, aki együtt él vele, vegyük figyelembe, hogyan hat ez a kapcsolatokra. Kutatások azt mutatják, hogy a kezeletlen halláskárosodás negatív hatással lehet a családdal és a barátokkal való kapcsolatainkra, különösen a hozzánk legközelebb állók esetében, például a párunknál.
Koncentráció az osztályban: 10-ből 1 gyermek fültokot visel
Egyre gyakrabban látható, hogy gyermekek fültokot viselnek az osztályban. Persze nem azt a típust, melyből zene szól, hanem speciális hallásvédőt. A gyerekek kevésbé kalandoznak el és jobban tudnak koncentrálni. A kutatások szerint ez javítja az iskolai teljesítményt. Azokban az iskolákban, ahol fültokot bocsátanak a diákok rendelkezésére, ez nagyon jól működik. És sok szülő is vásárol a gyermekének fültokot az iskolában használni. Hollandiában a gyerekek 10-15 százaléka visel hallásvédőt, hogy jobban tudjon koncentrálni az osztályban. A népszerűsége pedig egyre csak növekszik. Vajon miért van ez?
Vess véget a horkolásnak: 10 tipp
Horkolás. A horkolás egy tartós kellemetlenség, mely világszerte több millió ember kialvatlanságáért felelős. És mivel ilyen sokan szenvednek a horkolás miatt alváshiánytól, évente számtalan tanulmány, tucatnyi önsegítő könyv és rengeteg csodaszer jelenik meg a piacon. Minden, amivel véget vethetünk ennek a bosszantó problémának. Végeredményben arról nincs vita, hogy a horkolás egészségtelen. Összegyűjtöttük a legjobb tippeket és trükköket a horkolás elleni küzdelemhez. És van egy tizedik bónusz tippünk, melyet különösen a horkolással élők párjainak ajánlunk.
Hogy befolyásolja az óraátállítás az alvást és az egészséget?
Hétvégén visszaállítjuk 60 perccel az óráinkat. A nyári időszámítás hivatalosan október 25-én ér véget, amikor hajnali 3-kor visszaállítjuk az órákat 2-re. Lehet, hogy már alig várod, hogy egy órával többet alhass aznap, de a pihenés mennyisége részben az alvási szokásainktól függ. Ha azok közé tartozol, akik az ébresztőig nem kelnek fel, akkor némi extra pihenés várhat rád, de csakis akkor, ha a szokott időben fekszel le.