5 dolog, mely károsíthatja a hallásod
Csak egy gyors séta is elég megtapasztalni az életünket elárasztó zajok szimfóniáját: szirénák, vibráló autóhangszórók, vagy a fejhallgatók, melyek zenével vagy podcast-ekkel fojtják el a külső zajokat. Szóval mekkora ára van annak, hogy folyamatosan zajoknak tesszük ki füleinket? Általában nem nagy. Azonban, ha a füleinket állandóan veszélyes zajszint éri, a hallásunk károsodhat. Ha azok közé tartozol, akiknél a halláscsökkenés jelei megmutatkoznak, itt van öt dolog, melyek az okozói lehetnek.
1. Öregedés
Ez nem nagy titok. A korral járó halláscsökkenés, az úgynevezett presbycusis az egyik leggyakoribb állapot, mely az idős korosztálynál jelentkezik. Valójában a 65 és 75 éves kor közöttiek egyharmada (amerikai statisztika) nehezen hall – mely az életet nehézzé és néha veszélyessé is teszi. Az olyan dolgok, mint a riasztók, a telefoncsörgés és az ajtócsengő észrevehetetlenek lesznek, amikor valaki halláscsökkenést tapasztal, és amennyiben nem tud hatékonyan kommunikálni az orvosokkal, barátokkal és a családdal, az időnként elszigeteltséghez és depresszióhoz vezethet.
2. Meniere-kór
Ha a halláscsökkenés hirtelen vagy fájdalmas, okozhatja valamilyen alapbetegség vagy fertőzés. A Meniere-kór egy krónikus és gyógyíthatatlan betegség, mely halláscsökkenést okoz (általában csak az egyik fülben). A betegségnek ugyan nem bizonyított az oka, a tudósok a fertőzésekre, allergiára, dohányzásra és migrénre gyanakodnak lehetséges kiváltó okként. A halláscsökkenés mellett a korai tünetek között szerepel a vertigo, a fülcsengés és a bizonytalan egyensúly. A betegséget nem lehet teljesen gyógyítani, az orvosok javasolják a kellemetlen tünetek enyhítésére a só és koffein bevitelének csökkentését és a dohányzásról való leszokást, valamint a stresszkezelést.
3. Túlzott zaj
Miközben filmet nézünk vagy zenét hallgatunk, elég ártalmatlan dolognak tűnik a kedvencünknél feltekerni a hangfalak hangerejét vagy fülhallgatón keresztül üvöltetni közvetlenül a fülünkbe, de ezekkel egy életen át tartó károsodással veszélyeztetjük hallásunkat. A halláskárosodás ezen típusa általában nagyon lassan alakul ki és nehezen észrevehető, csak jóval későbbi szakaszában.
A hallás lassú romlását okozó tényezők közé tartozik például munka egy zajos műhelyben, fűnyíró, levélfúvó zajának gyakori kitettség, hangszeren játszani zenekarban vagy hangos koncertek gyakori látogatása.
4. Sérülés
A fej vagy a fül sérülése hirtelen és fájdalmas károsodást okozhat. Az ilyen különféle sérülések hosszú ideig kezelésre szorulhatnak. A hirtelen trauma, mint amikor a fültisztítót túlságosan mélyre nyomjuk a hallójáratba, sértheti a dobhártyát és károsíthatja a fület. Egyéb sérülések, melyek csökkenthetik vagy ellehetetlenítik a hallást, külső eredetűek lehetnek, például a fejre ható ütés. Ez okozhat fülcsengést vagy más egyéb hangokhoz kapcsolódó fájdalmat. Gyakran a sérülést követő hetekben, hónapokban jelentkeznek a tünetek.
5. Genetika
Lehet, hogy a szüleid tulajdonságainak hosszú listájához a halláscsökkenést is hozzáadhatnád. Valójában a csecsemők hallásvesztésének 50-60%-át a genetika okozza. Más esetekben a közvetlen környezet és a gének közösen eredményezik a hallásromlást egy veszélyes gyógyszer és egy mutálódott gén közti kölcsönhatás által.
Ha te vagy egy ismerősöd halláskárosodást tapasztal, beszéljetek orvossal, aki segíthet a hallásvesztés okainak felismerésében és szükség esetén kezelésében.
Forrás: phillyvoice.com
Aktuális
10 jel arra, hogy halláskárosodásod lehet
Minden egészségügyi problémára igaz, hogy minél előbb kezeljük, annál jobb. Igaz ez a halláskárosodásra is. Íme 10 gyakori jel, melyek utalhatnak lehetséges halláskárosodásra.
Hallásvédők nyárra
Minden évszaknak megvannak a legjellemzőbb tevékenységei. A nyár különösen sűrű időszak lehet a szabadtéri programok, utazások, nyaralások és fesztiválok miatt. Mivel az Alpine rengeteg különböző élethelyzetre kínál hallásvédőket, így több olyan termékkel találkozhatunk, melyek jelentősen megkönnyítik és felhőtlenül élménytelivé tehetek az idei nyarunkat.
Gyerekek és úszós füldugók: Amit tudni érdemes
Sok család számára a nyári szórakozás nagy részét képezi, amikor a kertben vagy bárhol máshol csobbannak egyet a medencében, vagy ellátogatnak a legközelebbi strandra, hogy lehűtsék magukat a vízben. A fülproblémákkal küzdő gyermekek számára gyakran javasolják a úszáshoz alkalmas füldugók használatát, de honnan tudhatjuk, hogy mikor és milyenre van szüksége?
COVID-19 és halláskárosodás: Mit tudunk?
A koronavírust mára számos hosszú távú szövődménnyel összekapcsolták, beleértve a szívkárosodást, a tüdőkárosodást és a neurológiai rendellenességeket. Az egyik feltörekvő kutatási terület témája a halláskárosodás és a fülzúgás kapcsolata a koronavírussal – akár tünetként, akár szövődményként napokkal vagy hetekkel később.
Hallás világnapja 2021: Hallásgondozás mindenkinek
A 2021-es hallás világnapja a World Report on Hearing elindítását jelenti, mely egy globális felhívás a halláskárosodás és a fülbetegségek egy életen át tartó kezeléséről.