COVID-19 és halláskárosodás: Amit eddig tudunk
A COVID-19-et, vagyis a koronavírust már számos hosszútávú szövődménnyel kapcsolatba hozták, ezek közül néhány példa a szívkárosodás, a tüdőkárosodás és a neurológiai rendellenességek. Az egyik kutatási terület azt vizsgálja, hogy halláskárosodás és fülzúgás kialakulhat-e a koronavírus fertőzés miatt, esetleg annak tüneteként, vagy szövődményeként napokkal vagy hetekkel később.
Azt már tudjuk, hogy a vírusok és a bakteriális fertőzések több típusa okozhat halláskárosodást. Viszont a járványokat kiváltó korábbi koronavírus típusok, mint a SARS és a MERS, úgy tűnik, nem okoznak hallásproblémákat. De mi a helyzet a SARS-CoV-2, a jelenlegi koronavírussal, melyből globális járvány lett? Az alábbiakban a legújabb kutatásokat ismerjük meg.
Koronavírus és halláskárosodás
Hirtelen halláskárosodás, mint tünet
A közzétett esettanulmányok alapján úgy tűnik, hogy a hirtelen kialakuló halláskárosodás ritkán jelenik meg a koronavírus tüneteként. Egy jelentés szerint több iráni beteg számolt be halláskárosodásról az egyik fülében, illetve forgó szédülésről. Egy a hirtelen szenzorineurális halláscsökkenésről és a COVID-19-ről szóló másik jelentésben egy egyiptomi férfi tapasztalt hirtelen halláskárosodást, mely után pozitív lett a teszt koronavírusra. Ezeken a jelentéseken túl azonban nem sokat publikáltak a témában.
Megjegyzés: A hirtelen kialakuló halláskárosodás orvosi vészhelyzet, mellyel azonnal szakemberhez kell fordulni.
Halláskárosodás mint a koronavírus fertőzés szövődménye
Ami valamivel gyakoribb, de még így is ritkán fordul elő, az a halláskárosodás vagy fülzúgás a fertőzés szövődményeként. Vagyis ez nem a tünetek között szerepel, hanem később alakulhat ki. Eddig azonban kevés kutatást publikáltak a témában. A boncolási jelentések kimutatták a vírust a középfül csontjaiban. Ennél az esetnél az esettanulmányban egy német férfi akut mély halláskárosodást tapasztalt a COVID-19 tüdőgyulladás kialakulása után.
Az eddigi talán legegyértelműbb eredmények egy Egyesült Királyságban végzett felmérésnél születtek, mely szerint 10 koronavírusos beteg közül átlagosan 1 betegnél 8 héttel később halláskárosodás és fülzúgás alakult ki. Ez meglepő eredmény, bár a szerzők felhívják a figyelmet arra is, hogy a halláskárosodás és a fülzúgás nem feltétlenül a vírus következménye, könnyen lehet a gyógyszerek mellékhatása.
Egyértelműen további kutatásokra lenne szükség, hogy megállapíthatóak legyenek a koronavírus hosszú távú következményei.
„Kiváló minőségű tanulmányokra van szükség a COVID-19 akut hatásainak kivizsgálásához, valamint a hosszútávú kockázatok megértéséhez.”
– állítják a témáról szóló szemle szerzői.
Halláscsökkenés vagy fülzúgás, mint a koronavírus kezelésére alkalmazott gyógyszerek mellékhatása
Amit már biztosan tudunk, hogy a koronavírus kezelésére használt egyes gyógyszerek viszonylag magas kockázatot jelentenek a halláskárosodás, a fülzúgás és a szédülés kialakulására. Ez a már eddig is ismert ototoxicitás. Ide tartoznak a kinint, a kolokint és a hidroxi-klórokint tartalmazó gyógyszerek.
„Ezeknek a vírusellenes gyógyszereknek ismert nem kívánt hatásai vannak, beleértve a fülzúgást és a halláskárosodást, és a tüneteket tévesen diagnosztizálhatják a COVID-19 szövődményeként.”
– állapították meg a már korábban idézett szemle szerzői.
A lényeg
További kutatásokra van szükség, hogy teljesen megérthessük, hogyan befolyásolja a koronavírus a hallást és az egyensúlyt. Még nincsenek pontos információink arról, hogy a koronavírus milyen mértékben okoz halláskárosodást, fülzúgást vagy egyensúlyzavart. Amint a járvány véget ér, és a kutatások áttérnek a hosszú távú hatások vizsgálatára, valószínűleg többet fogunk tudni.
Megjegyzés: A koronavírussal kapcsolatos információk gyorsan változnak. Ha problémát tapasztalsz a hallásoddal kapcsolatban, kérd ki szakember segítségét.
Forrás: healthyhearing.com
Szerző: Joy Victory
Aktuális
COVID-19 és halláskárosodás: Mit tudunk?
A koronavírust mára számos hosszú távú szövődménnyel összekapcsolták, beleértve a szívkárosodást, a tüdőkárosodást és a neurológiai rendellenességeket. Az egyik feltörekvő kutatási terület témája a halláskárosodás és a fülzúgás kapcsolata a koronavírussal – akár tünetként, akár szövődményként napokkal vagy hetekkel később.
Hallás világnapja 2021: Hallásgondozás mindenkinek
A 2021-es hallás világnapja a World Report on Hearing elindítását jelenti, mely egy globális felhívás a halláskárosodás és a fülbetegségek egy életen át tartó kezeléséről.
A halláskárosodás hatása a kapcsolatokra
„Nem minden rólad szól” – ahogy mondani szokták. Ez az élet számos területére érvényes, de különösen igaz, amikor valakinek a hallása már nem olyan, mint korábban. A halláskárosodás sosem csak azt érinti, aki együtt él vele, vegyük figyelembe, hogyan hat ez a kapcsolatokra. Kutatások azt mutatják, hogy a kezeletlen halláskárosodás negatív hatással lehet a családdal és a barátokkal való kapcsolatainkra, különösen a hozzánk legközelebb állók esetében, például a párunknál.
Koncentráció az osztályban: 10-ből 1 gyermek fültokot visel
Egyre gyakrabban látható, hogy gyermekek fültokot viselnek az osztályban. Persze nem azt a típust, melyből zene szól, hanem speciális hallásvédőt. A gyerekek kevésbé kalandoznak el és jobban tudnak koncentrálni. A kutatások szerint ez javítja az iskolai teljesítményt. Azokban az iskolákban, ahol fültokot bocsátanak a diákok rendelkezésére, ez nagyon jól működik. És sok szülő is vásárol a gyermekének fültokot az iskolában használni. Hollandiában a gyerekek 10-15 százaléka visel hallásvédőt, hogy jobban tudjon koncentrálni az osztályban. A népszerűsége pedig egyre csak növekszik. Vajon miért van ez?
Vess véget a horkolásnak: 10 tipp
Horkolás. A horkolás egy tartós kellemetlenség, mely világszerte több millió ember kialvatlanságáért felelős. És mivel ilyen sokan szenvednek a horkolás miatt alváshiánytól, évente számtalan tanulmány, tucatnyi önsegítő könyv és rengeteg csodaszer jelenik meg a piacon. Minden, amivel véget vethetünk ennek a bosszantó problémának. Végeredményben arról nincs vita, hogy a horkolás egészségtelen. Összegyűjtöttük a legjobb tippeket és trükköket a horkolás elleni küzdelemhez. És van egy tizedik bónusz tippünk, melyet különösen a horkolással élők párjainak ajánlunk.