Hallásvédelem a SZE Napokra
Az idei tavasz ismét nagy izgalmakkal kecsegtetett a győri Széchenyi Egyetem hallgatói számára. Április végének közeledtével elérkezett a SZEN, vagyis a Széchenyi Egyetemi Napok ideje. A szervezők számos neves magyar fellépővel készültek az eddiginél is ütősebbre komponálni az egyetem egyik legnépszerűbb eseményének programját.
A rendezvény nappali elfoglaltságainak keretén belül egészségmegőrző és -ellenőrző pontokon tájékozódhattak a hallgatók és a vendégek bizonyos területeken. Lehetőség volt a vérnyomás és a vércukorszint mérésére, a testtömeg index kimutatására, antioxidáns ellenőrzésre, stb. Emellett a bátrabbak kellemes perceket tölthettek el a felállított véradó ponton, ahol végül kb. 180 lelkes vállalkozó tette tű alá karját.
Na de miért is beszélünk mi, a füldugósok az egyetemi napokról egyáltalán? Habár az előző bekezdésből sejthetitek, hogy az egészség megőrzéséért tevékenykedő pontok részeként mi a hallásvédelem népszerűsítéséért voltunk jelen. Hiszen hol máshol lehetne nagyobb szükség egy füldugóra, mint a többnapos SZEN esti koncertjein, ahol már-már furcsa lenne, ha a hangerősség nem ütné meg, sőt haladná meg a 85dB-es, károsodásmentes határértéket.
Ahogy az minden rendezvénynél lenni szokott, természetesen a SZE Napokra is próbafüldugókkal és információáradattal felvértezve érkeztünk. Ezen kívül nyereményjátékkal egybekötött hallásvédelmi kvíz kitöltésével ösztönöztük a hallgatókat a kihelyezett infógrafikák alapos megismerésére. Sokakat a kezdődő vizsgák és az órára rohanás sem tarthatott vissza egy kis játéktól, így végül több mint száz információéhes fiatal töltötte ki a kérdőívet. A helyesen válaszolók között sorsolva Antalffy Lóránd vihette el a FesztiválPAKK-ot, mellyel többek között azóta egy PartyPlug füldugó boldog tulajdonosának mondhatja magát.
Aktuális
Gyerekek és úszós füldugók: Amit tudni érdemes
Sok család számára a nyári szórakozás nagy részét képezi, amikor a kertben vagy bárhol máshol csobbannak egyet a medencében, vagy ellátogatnak a legközelebbi strandra, hogy lehűtsék magukat a vízben. A fülproblémákkal küzdő gyermekek számára gyakran javasolják a úszáshoz alkalmas füldugók használatát, de honnan tudhatjuk, hogy mikor és milyenre van szüksége?
COVID-19 és halláskárosodás: Mit tudunk?
A koronavírust mára számos hosszú távú szövődménnyel összekapcsolták, beleértve a szívkárosodást, a tüdőkárosodást és a neurológiai rendellenességeket. Az egyik feltörekvő kutatási terület témája a halláskárosodás és a fülzúgás kapcsolata a koronavírussal – akár tünetként, akár szövődményként napokkal vagy hetekkel később.
Hallás világnapja 2021: Hallásgondozás mindenkinek
A 2021-es hallás világnapja a World Report on Hearing elindítását jelenti, mely egy globális felhívás a halláskárosodás és a fülbetegségek egy életen át tartó kezeléséről.
A halláskárosodás hatása a kapcsolatokra
„Nem minden rólad szól” – ahogy mondani szokták. Ez az élet számos területére érvényes, de különösen igaz, amikor valakinek a hallása már nem olyan, mint korábban. A halláskárosodás sosem csak azt érinti, aki együtt él vele, vegyük figyelembe, hogyan hat ez a kapcsolatokra. Kutatások azt mutatják, hogy a kezeletlen halláskárosodás negatív hatással lehet a családdal és a barátokkal való kapcsolatainkra, különösen a hozzánk legközelebb állók esetében, például a párunknál.
Koncentráció az osztályban: 10-ből 1 gyermek fültokot visel
Egyre gyakrabban látható, hogy gyermekek fültokot viselnek az osztályban. Persze nem azt a típust, melyből zene szól, hanem speciális hallásvédőt. A gyerekek kevésbé kalandoznak el és jobban tudnak koncentrálni. A kutatások szerint ez javítja az iskolai teljesítményt. Azokban az iskolákban, ahol fültokot bocsátanak a diákok rendelkezésére, ez nagyon jól működik. És sok szülő is vásárol a gyermekének fültokot az iskolában használni. Hollandiában a gyerekek 10-15 százaléka visel hallásvédőt, hogy jobban tudjon koncentrálni az osztályban. A népszerűsége pedig egyre csak növekszik. Vajon miért van ez?