Itt a WHO applikációja, mely segít felismerni a halláskárosodást
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a hallás világnapja (március 3) alkalmából elindította ingyenes telefonos alkalmazását, mely segít, hogy rendszeresen ellenőrizhessük hallásunkat és korán felismerjük a halláskárosodást. Az applikáció azokat célozza meg, akiknél fennállhat a hallásvesztés lehetősége vagy már észlelik a halláscsökkenéssel kapcsolatos tüneteket.
Előnyös lehetnek azoknak ez az app, akik gyakran vannak kitéve túlzott hangerejű zajnak, például hangos zenét hallgatnak vagy zajos helyen dolgoznak; hallásra ártalmas gyógyszert szednek; vagy 60 év felettiek. A hallásvesztés kezdetét jelző tünetek közé tartozik a fülcsengés, fülzúgás, melyet tinnitusznak nevezünk; a beszéd nehezen értése; a tévé, rádió és egyéb hangeszközök hangerejének növelése.
A halláskárosodás korai felismerése létfontosságú a hatékony rehabilitáció szempontjából. A mielőbbi észleléshez elengedhetetlen, hogy időről időre vizsgáltassuk a hallásunk. Ennek megkönnyítése érdekében a WHO kifejlesztette mobil és webes hallásvizsgáló szoftverét.
A hearWHO app a validált számjegy-zaj technológián alapszik. Az alkalmazás lehetővé teszi, hogy bárki számára elérhető legyen a hallásellenőrzés és figyelemmel kísérhesse a hallása állapotát. Az alkalmazás könnyen kezelhető és egyértelműen megjeleníti a felhasználó eredményeit, személyre szabottan rögzíti a hallás állapotát.
Különösen ajánlott azoknak, akik általában hangosan hallgatnak zenét zenelejátszó eszközön. Hasznos lehet egészségügyi dolgozók számára is, negatív teszt során további vizsgálatokra küldhető a páciens.
Az alkalmazás jelenleg csak angol nyelven érhető el. Más nyelveken 2019 végén jelenik meg. A WHO segítségére volt az alkalmazás fejlesztésében egy tanácsadó csoport a következő tagokkal: Dr Jackie Clark, Dr Deborah Ferrari, Dr Cas Smits és Dr De Wet Swanepoel.
Az applikációban 23 egymást követő hangot hallasz, melyek 3-3 számot tartalmaznak egyre hangosabb háttérzajjal. Hallás után beírod, mely számokat hallottad. A teszt végén pedig azonnal eredményt kapsz a hallásod állapotáról. Az alkalmazáson belül állíthatunk be emlékeztetőt, hogy bizonyos időközönként teszteljük magunkat.
Forrás: who.int
Aktuális
Koncentráció az osztályban: 10-ből 1 gyermek fültokot visel
Egyre gyakrabban látható, hogy gyermekek fültokot viselnek az osztályban. Persze nem azt a típust, melyből zene szól, hanem speciális hallásvédőt. A gyerekek kevésbé kalandoznak el és jobban tudnak koncentrálni. A kutatások szerint ez javítja az iskolai teljesítményt. Azokban az iskolákban, ahol fültokot bocsátanak a diákok rendelkezésére, ez nagyon jól működik. És sok szülő is vásárol a gyermekének fültokot az iskolában használni. Hollandiában a gyerekek 10-15 százaléka visel hallásvédőt, hogy jobban tudjon koncentrálni az osztályban. A népszerűsége pedig egyre csak növekszik. Vajon miért van ez?
Vess véget a horkolásnak: 10 tipp
Horkolás. A horkolás egy tartós kellemetlenség, mely világszerte több millió ember kialvatlanságáért felelős. És mivel ilyen sokan szenvednek a horkolás miatt alváshiánytól, évente számtalan tanulmány, tucatnyi önsegítő könyv és rengeteg csodaszer jelenik meg a piacon. Minden, amivel véget vethetünk ennek a bosszantó problémának. Végeredményben arról nincs vita, hogy a horkolás egészségtelen. Összegyűjtöttük a legjobb tippeket és trükköket a horkolás elleni küzdelemhez. És van egy tizedik bónusz tippünk, melyet különösen a horkolással élők párjainak ajánlunk.
Hogy befolyásolja az óraátállítás az alvást és az egészséget?
Hétvégén visszaállítjuk 60 perccel az óráinkat. A nyári időszámítás hivatalosan október 25-én ér véget, amikor hajnali 3-kor visszaállítjuk az órákat 2-re. Lehet, hogy már alig várod, hogy egy órával többet alhass aznap, de a pihenés mennyisége részben az alvási szokásainktól függ. Ha azok közé tartozol, akik az ébresztőig nem kelnek fel, akkor némi extra pihenés várhat rád, de csakis akkor, ha a szokott időben fekszel le.
4 gyakori tévhit a hallásromlásról
Számos tévhit él az emberekben a halláscsökkenésről, a hallókészülékekről, és arról, hogyan befolyásolhatja az életünket a hallásromlás.
COVID-19 és halláskárosodás: Amit eddig tudunk
A COVID-19-et, vagyis a koronavírust már számos hosszútávú szövődménnyel kapcsolatba hozták, ezek közül néhány példa a szívkárosodás, a tüdőkárosodás és a neurológiai rendellenességek. Az egyik kutatási terület azt vizsgálja, hogy halláskárosodás és fülzúgás kialakulhat-e a koronavírus fertőzés miatt, esetleg annak tüneteként, vagy szövődményeként napokkal vagy hetekkel később.