Milyen gyakran kellene tesztelni a hallásom?
Az, hogy mikor és milyen gyakran kellene hallásvizsgálatot végeztetnünk, több tényezőtől függ. Halláskárosodásra gyanakszol? Vagy már diagnosztizált halláscsökkenésed van? Az életkor és a foglalkozás is fontos faktorok.
Tesztelés vagy szűrővizsgálat a hallásvesztésre
Tesztet akkor kell végezni, ha mi magunk, egy szerettünk vagy egy szakember hallásvesztésre gyanakszik a tapasztalt tüneteink alapján. A teszt során a hallás szintjeit mérik, melyet audiogramon ábrázolnak. Az ilyen típusú teszt átfogó hallásvizsgálatnak tekinthető.
Szűrést általában akkor végeznek, amikor nincsenek nyilvánvaló tünetek a hallásvesztésre. Ez általában gyorsabb és kevésbé komplikált mint a tesztelés, például kérdésekre kell válaszolni vagy online tesztet végezni. Ha a munkád során magas zajszintnek vagy kitéve, valószínűleg gyakran veszel részt szűrővizsgálaton.
Ha diagnosztizálták a halláskárosodást
Ha már tudod, hogy hallásvesztésed van – és ezt korábban tesztekkel is megerősítették –, időről időre érdemes újra tesztelni, egyeztetve ennek rendszerességét szakemberrel. Mindig fokozott figyelmet kell fordítani a hallásunkra, ha tudjuk, hogy károsodott, és amikor változást tapasztalunk, azonnal ellenőriztessük. Miért? A hallásvesztés dinamikus, vagyis idővel változik. A változások azonban annyira minimálisak lehetnek, hogy mi magunk nem vesszük észre (a szeretteink viszont igen).
A hallókészüléket szintén ellenőrizni kell
Ha hallókészüléket viselsz, ne felejtsd el, hogy szükség lehet a beállítására. Lehet, hogy új párra kell cserélni, különösen akkor, ha a halláskárosodás közepesen súlyos vagy súlyos, vagy ha a hallókészülék elavult és már nem működik megfelelően. A hallókészülékek élettartama általában három-hét év. Ha cochleáris implantátumunk vagy csontba rögzített hallókészülékünk van, ez az ütemterv eltérhet, ezért érdemes szakemberrel egyeztetni a teszteléssel kapcsolatban.
Veszélyeztetett csoportok szűrése
Az újszülöttek, a csecsemők és az iskolás korú gyermekek hallását rutinszerűen szűrik. De mi a helyzet a felnőttekkel? Azoknak a fiatal és középkorú felnőtteknek, akik nem tapasztalnak hallásproblémát, általában nincs szükségük éves hallásszűrésre. Viszont van két olyan csoport, akiknek legalább néhány évente fontos a hallásuk szűrővizsgálata:
- Idősebb felnőttek: Általában a 60 éves és annál idősebb korosztálynak néhány évente szükséges ellenőrizni a hallását. (Azért mondjuk, hogy "általában", mert a szakemberek nem teljesen értenek egyet abban, hogy egy tünetmentes felnőttnél mikor kell először hallásvizsgálatot végezni és milyen gyakran érdemes ezt megismételni.) Ennek a szűrésnek a célja a korral járó hallásvesztés kizárása.
- Zajos munkahelyen dolgozók: Ha valaki 60 évnél fiatalabb és rendszeresen van kitéve 85 dB-nél hangosabb zajnak, tanácsos néhány éven szűrővizsgálaton részt vennie.
Ha halláskárosodásra gyanakszol
Ha egyik csoportba sem tartozol, de úgy érzed, gond lehet a hallásoddal, mindenképp ellenőriztesd. Hallásproblémákat okozhatnak egyes gyógyszerek és egészségi állapotok, például az otoszklerózis eredményezhet fiatal és középkorú felnőtteknél halláscsökkenést. Amennyiben az egyik fülnél hirtelen hallásvesztés alakul ki, sürgősen orvoshoz kell fordulni.
A halláskárosodás rontja az életminőséget – és az egészséget
Miért fontos a halláscsökkenést korán felismerni? Az emberek általában nem tulajdonítanak nagy jelentőséget az enyhe halláskárosodásnak, a valóságban viszont az élet minden területét érintheti, beleértve például az agy egészségét. Még enyhe halláscsökkenés is okozhat kognitív hanyatlást. Szerencsére a hallókészülékeknek olyan egészségügyi előnyeik vannak, melyek az enyhe halláskárosodás hatásait kiküszöbölik.
Kérjünk segítséget
Készen állunk a segítségkérésre? Beszéljünk barátokkal és családtagokkal, valamint keressünk fel hallással foglalkozó szakembert. Járjunk utána a vizsgálattal kapcsolatos információknak és kérjünk időpontot hallásunk ellenőrzésére.
Forrás: healthyhearing.com
Szerző: Joy Victory
Aktuális
A halláskárosodás hatása a kapcsolatokra
„Nem minden rólad szól” – ahogy mondani szokták. Ez az élet számos területére érvényes, de különösen igaz, amikor valakinek a hallása már nem olyan, mint korábban. A halláskárosodás sosem csak azt érinti, aki együtt él vele, vegyük figyelembe, hogyan hat ez a kapcsolatokra. Kutatások azt mutatják, hogy a kezeletlen halláskárosodás negatív hatással lehet a családdal és a barátokkal való kapcsolatainkra, különösen a hozzánk legközelebb állók esetében, például a párunknál.
Koncentráció az osztályban: 10-ből 1 gyermek fültokot visel
Egyre gyakrabban látható, hogy gyermekek fültokot viselnek az osztályban. Persze nem azt a típust, melyből zene szól, hanem speciális hallásvédőt. A gyerekek kevésbé kalandoznak el és jobban tudnak koncentrálni. A kutatások szerint ez javítja az iskolai teljesítményt. Azokban az iskolákban, ahol fültokot bocsátanak a diákok rendelkezésére, ez nagyon jól működik. És sok szülő is vásárol a gyermekének fültokot az iskolában használni. Hollandiában a gyerekek 10-15 százaléka visel hallásvédőt, hogy jobban tudjon koncentrálni az osztályban. A népszerűsége pedig egyre csak növekszik. Vajon miért van ez?
Vess véget a horkolásnak: 10 tipp
Horkolás. A horkolás egy tartós kellemetlenség, mely világszerte több millió ember kialvatlanságáért felelős. És mivel ilyen sokan szenvednek a horkolás miatt alváshiánytól, évente számtalan tanulmány, tucatnyi önsegítő könyv és rengeteg csodaszer jelenik meg a piacon. Minden, amivel véget vethetünk ennek a bosszantó problémának. Végeredményben arról nincs vita, hogy a horkolás egészségtelen. Összegyűjtöttük a legjobb tippeket és trükköket a horkolás elleni küzdelemhez. És van egy tizedik bónusz tippünk, melyet különösen a horkolással élők párjainak ajánlunk.
Hogy befolyásolja az óraátállítás az alvást és az egészséget?
Hétvégén visszaállítjuk 60 perccel az óráinkat. A nyári időszámítás hivatalosan október 25-én ér véget, amikor hajnali 3-kor visszaállítjuk az órákat 2-re. Lehet, hogy már alig várod, hogy egy órával többet alhass aznap, de a pihenés mennyisége részben az alvási szokásainktól függ. Ha azok közé tartozol, akik az ébresztőig nem kelnek fel, akkor némi extra pihenés várhat rád, de csakis akkor, ha a szokott időben fekszel le.
4 gyakori tévhit a hallásromlásról
Számos tévhit él az emberekben a halláscsökkenésről, a hallókészülékekről, és arról, hogyan befolyásolhatja az életünket a hallásromlás.