Motoros bukósisak teszt - Tippek a sisakválasztáshoz
Követelmény a törvényhozókhoz
Fél sisak, fél védelem
Melyik is a motorozáshoz „legmegfelelőbb sisak”? A válasz a motorosok saját véleményére van bízva. Ám a hiányos ismeretek miatt kialakult eredmények jól megmutatkoznak az utcán. Például nagyon közkedvelt az úgynevezett braincap, a nyitott, állvédő nélküli félsisak, mely nem rendelkezik ECE-22 teszttel. Az életveszélyes fej- és agysérülések veszélye sokkal magasabb ennél a sisaktípusnál – ahogy azt az ADAC-teszt is bizonyítja –, mint a jól kialakított bukósisakoknál. Az egyik ok a minimális lefedettség a fejrészen, a másik pedig a hiányos rezgéscsillapító tulajdonság.
Egyértelmőą törvénykezésre van szükség
Itt az idő, hogy a teljesen alkalmatlan sisakokat megszüntessék. Nem csak a biztonságosabb védelem érdekében, hanem az érintettek nagyobb jogi biztonsága miatt is szükséges ez az intézkedés. Ezért az ADAC tiszta, egyértelmőą előírásokat kér a törvényhozóktól – és egy szabályrendszert, ami minden európai országban meghatározza a sisakokat. Az ADAC szerint azok legyenek a megfelelő sisakok, melyek a §21a StVO értelmében rendelkeznek ECE-R22 vizsgával.
A megfelelő védelemhez szükséges lépések
Tippek sisakvásárláshoz
Sokat tesz biztonsága érdekében, ha megfelelő sisakot választ. Ezért ez nem egy olyan tartozéka a motornak, amit csak úgy mellékesen megvesz. Mikre érdemes figyelni a megfelelő sisak kiválasztásakor? Itt megtalálja a legfontosabb tippeket:
- Hagyjon magának elég időt a sisakvásárláshoz.
- A körülbelüli sisakméretét úgy tudja lemérni, ha a fej kerületét a homloktól kezdve a füleken át a hátsó, alsó fejrésznél méri. Rendszerint a fej kerülete megadja a sisakméretet. De a különböző sisakgyártó cégek figyelmen kívül hagyják ezt a méretezést és ezért különböző méret meghatározásokba ütközik a vásárló. Csak felpróbálás segít a választásban.
- A sisak az egész fejen szorosan álljon anélkül, hogy szorítana. Úgy lehet tesztelni a helyességét, hogyha a sisak elfordításakor a homlokán a bőr fordul egy picit a sisakkal együtt. A sisak belső kialakítása használat során úgy is enged egy kicsit a tartásból, ezért ne válasszon sokkal nagyobb sisakot.
- Kérdezze meg az eladótól, hogy személyre szabott belső kialakítást is vállalnak-e. Néhány sisaknál igény szerint lehetőség van például plusz arcpárnára vagy a fej felső részénél extra párnázásra.
- A sisak belső párnázása a fejbúbnál is jól illeszkedjen. Ha nem, próbáljon fel egy nagyobb sisakot.
- A sisak állszíjának zárt, jól beállított állapotban nem szabad elmozdulnia a fejtől, ha nagy erőkifejtéssel húzzák sem. A szíj ne feküdjön rá a gégére. A szíj zárja ne nyomja az állkapocscsontot.
- Ha szemüveges, azt a szemüveget vigye magával, amivel motorozni szokott. Ha napszemüveget visel motorozás közben, vigye magával azt is.
- Legalább 10 percen keresztül hagyja a sisakot fején a boltban. Ez az idő elegendő ahhoz, hogy a lehetséges nyomást vagy kellemetlen érzést a bőrön felismerje.
- Használja ki a lehetőséget, ha a boltban megengedik, hogy egy próbaút erejéig elvihesse a sisakot. A személyes tapasztalat így mutatja meg a legjobban, hogy a sisak megfelelő e.
- Válasszon inkább világos, fényes színőą sisakot.
- Figyelje meg, hogy a levegő megfelelően járja át a sisakot csukott plexiben is.
- Tesztelje a plexi tulajdonságait teljesen lecsukott plexivel is, például az ütésálló képességet és optikai minőséget.
- Ha napsütésben inkább színezett plexit szeret hordani, akkor olyan sisakot válasszon, amin könnyen, egy kézmozdulattal lehet cserélni a plexit.
- Figyeljen arra, hogy a belső párnázás kivehető legyen a sisak megfelelő tisztításához.
- Olvassa el a sisakhoz tartózó használati útmutatót a boltban. Sokszor fontos információkat és képeket tartalmazhat a tisztításról és az egyes sisakrészekről is (pl.: plexi).
- Vásárláskor gondoljon a szervizelésre. Vásárlóközpontú sisakgyártó cégek kínálnak teljes körőą javítást és az egyes tartozékok szervizelését. További információkat a saját kereskedőjétől vagy a használati útmutatóban kaphat.
Aktuális
10 jel arra, hogy halláskárosodásod lehet
Minden egészségügyi problémára igaz, hogy minél előbb kezeljük, annál jobb. Igaz ez a halláskárosodásra is. Íme 10 gyakori jel, melyek utalhatnak lehetséges halláskárosodásra.
Hallásvédők nyárra
Minden évszaknak megvannak a legjellemzőbb tevékenységei. A nyár különösen sűrű időszak lehet a szabadtéri programok, utazások, nyaralások és fesztiválok miatt. Mivel az Alpine rengeteg különböző élethelyzetre kínál hallásvédőket, így több olyan termékkel találkozhatunk, melyek jelentősen megkönnyítik és felhőtlenül élménytelivé tehetek az idei nyarunkat.
Gyerekek és úszós füldugók: Amit tudni érdemes
Sok család számára a nyári szórakozás nagy részét képezi, amikor a kertben vagy bárhol máshol csobbannak egyet a medencében, vagy ellátogatnak a legközelebbi strandra, hogy lehűtsék magukat a vízben. A fülproblémákkal küzdő gyermekek számára gyakran javasolják a úszáshoz alkalmas füldugók használatát, de honnan tudhatjuk, hogy mikor és milyenre van szüksége?
COVID-19 és halláskárosodás: Mit tudunk?
A koronavírust mára számos hosszú távú szövődménnyel összekapcsolták, beleértve a szívkárosodást, a tüdőkárosodást és a neurológiai rendellenességeket. Az egyik feltörekvő kutatási terület témája a halláskárosodás és a fülzúgás kapcsolata a koronavírussal – akár tünetként, akár szövődményként napokkal vagy hetekkel később.
Hallás világnapja 2021: Hallásgondozás mindenkinek
A 2021-es hallás világnapja a World Report on Hearing elindítását jelenti, mely egy globális felhívás a halláskárosodás és a fülbetegségek egy életen át tartó kezeléséről.