Motoros bukósisak teszt - Tippek a sisakválasztáshoz
Követelmény a törvényhozókhoz
Fél sisak, fél védelem
Melyik is a motorozáshoz „legmegfelelőbb sisak”? A válasz a motorosok saját véleményére van bízva. Ám a hiányos ismeretek miatt kialakult eredmények jól megmutatkoznak az utcán. Például nagyon közkedvelt az úgynevezett braincap, a nyitott, állvédő nélküli félsisak, mely nem rendelkezik ECE-22 teszttel. Az életveszélyes fej- és agysérülések veszélye sokkal magasabb ennél a sisaktípusnál – ahogy azt az ADAC-teszt is bizonyítja –, mint a jól kialakított bukósisakoknál. Az egyik ok a minimális lefedettség a fejrészen, a másik pedig a hiányos rezgéscsillapító tulajdonság.
Egyértelmőą törvénykezésre van szükség
Itt az idő, hogy a teljesen alkalmatlan sisakokat megszüntessék. Nem csak a biztonságosabb védelem érdekében, hanem az érintettek nagyobb jogi biztonsága miatt is szükséges ez az intézkedés. Ezért az ADAC tiszta, egyértelmőą előírásokat kér a törvényhozóktól – és egy szabályrendszert, ami minden európai országban meghatározza a sisakokat. Az ADAC szerint azok legyenek a megfelelő sisakok, melyek a §21a StVO értelmében rendelkeznek ECE-R22 vizsgával.
A megfelelő védelemhez szükséges lépések
Tippek sisakvásárláshoz
Sokat tesz biztonsága érdekében, ha megfelelő sisakot választ. Ezért ez nem egy olyan tartozéka a motornak, amit csak úgy mellékesen megvesz. Mikre érdemes figyelni a megfelelő sisak kiválasztásakor? Itt megtalálja a legfontosabb tippeket:
- Hagyjon magának elég időt a sisakvásárláshoz.
- A körülbelüli sisakméretét úgy tudja lemérni, ha a fej kerületét a homloktól kezdve a füleken át a hátsó, alsó fejrésznél méri. Rendszerint a fej kerülete megadja a sisakméretet. De a különböző sisakgyártó cégek figyelmen kívül hagyják ezt a méretezést és ezért különböző méret meghatározásokba ütközik a vásárló. Csak felpróbálás segít a választásban.
- A sisak az egész fejen szorosan álljon anélkül, hogy szorítana. Úgy lehet tesztelni a helyességét, hogyha a sisak elfordításakor a homlokán a bőr fordul egy picit a sisakkal együtt. A sisak belső kialakítása használat során úgy is enged egy kicsit a tartásból, ezért ne válasszon sokkal nagyobb sisakot.
- Kérdezze meg az eladótól, hogy személyre szabott belső kialakítást is vállalnak-e. Néhány sisaknál igény szerint lehetőség van például plusz arcpárnára vagy a fej felső részénél extra párnázásra.
- A sisak belső párnázása a fejbúbnál is jól illeszkedjen. Ha nem, próbáljon fel egy nagyobb sisakot.
- A sisak állszíjának zárt, jól beállított állapotban nem szabad elmozdulnia a fejtől, ha nagy erőkifejtéssel húzzák sem. A szíj ne feküdjön rá a gégére. A szíj zárja ne nyomja az állkapocscsontot.
- Ha szemüveges, azt a szemüveget vigye magával, amivel motorozni szokott. Ha napszemüveget visel motorozás közben, vigye magával azt is.
- Legalább 10 percen keresztül hagyja a sisakot fején a boltban. Ez az idő elegendő ahhoz, hogy a lehetséges nyomást vagy kellemetlen érzést a bőrön felismerje.
- Használja ki a lehetőséget, ha a boltban megengedik, hogy egy próbaút erejéig elvihesse a sisakot. A személyes tapasztalat így mutatja meg a legjobban, hogy a sisak megfelelő e.
- Válasszon inkább világos, fényes színőą sisakot.
- Figyelje meg, hogy a levegő megfelelően járja át a sisakot csukott plexiben is.
- Tesztelje a plexi tulajdonságait teljesen lecsukott plexivel is, például az ütésálló képességet és optikai minőséget.
- Ha napsütésben inkább színezett plexit szeret hordani, akkor olyan sisakot válasszon, amin könnyen, egy kézmozdulattal lehet cserélni a plexit.
- Figyeljen arra, hogy a belső párnázás kivehető legyen a sisak megfelelő tisztításához.
- Olvassa el a sisakhoz tartózó használati útmutatót a boltban. Sokszor fontos információkat és képeket tartalmazhat a tisztításról és az egyes sisakrészekről is (pl.: plexi).
- Vásárláskor gondoljon a szervizelésre. Vásárlóközpontú sisakgyártó cégek kínálnak teljes körőą javítást és az egyes tartozékok szervizelését. További információkat a saját kereskedőjétől vagy a használati útmutatóban kaphat.
Aktuális
Koncentráció az osztályban: 10-ből 1 gyermek fültokot visel
Egyre gyakrabban látható, hogy gyermekek fültokot viselnek az osztályban. Persze nem azt a típust, melyből zene szól, hanem speciális hallásvédőt. A gyerekek kevésbé kalandoznak el és jobban tudnak koncentrálni. A kutatások szerint ez javítja az iskolai teljesítményt. Azokban az iskolákban, ahol fültokot bocsátanak a diákok rendelkezésére, ez nagyon jól működik. És sok szülő is vásárol a gyermekének fültokot az iskolában használni. Hollandiában a gyerekek 10-15 százaléka visel hallásvédőt, hogy jobban tudjon koncentrálni az osztályban. A népszerűsége pedig egyre csak növekszik. Vajon miért van ez?
Vess véget a horkolásnak: 10 tipp
Horkolás. A horkolás egy tartós kellemetlenség, mely világszerte több millió ember kialvatlanságáért felelős. És mivel ilyen sokan szenvednek a horkolás miatt alváshiánytól, évente számtalan tanulmány, tucatnyi önsegítő könyv és rengeteg csodaszer jelenik meg a piacon. Minden, amivel véget vethetünk ennek a bosszantó problémának. Végeredményben arról nincs vita, hogy a horkolás egészségtelen. Összegyűjtöttük a legjobb tippeket és trükköket a horkolás elleni küzdelemhez. És van egy tizedik bónusz tippünk, melyet különösen a horkolással élők párjainak ajánlunk.
Hogy befolyásolja az óraátállítás az alvást és az egészséget?
Hétvégén visszaállítjuk 60 perccel az óráinkat. A nyári időszámítás hivatalosan október 25-én ér véget, amikor hajnali 3-kor visszaállítjuk az órákat 2-re. Lehet, hogy már alig várod, hogy egy órával többet alhass aznap, de a pihenés mennyisége részben az alvási szokásainktól függ. Ha azok közé tartozol, akik az ébresztőig nem kelnek fel, akkor némi extra pihenés várhat rád, de csakis akkor, ha a szokott időben fekszel le.
4 gyakori tévhit a hallásromlásról
Számos tévhit él az emberekben a halláscsökkenésről, a hallókészülékekről, és arról, hogyan befolyásolhatja az életünket a hallásromlás.
COVID-19 és halláskárosodás: Amit eddig tudunk
A COVID-19-et, vagyis a koronavírust már számos hosszútávú szövődménnyel kapcsolatba hozták, ezek közül néhány példa a szívkárosodás, a tüdőkárosodás és a neurológiai rendellenességek. Az egyik kutatási terület azt vizsgálja, hogy halláskárosodás és fülzúgás kialakulhat-e a koronavírus fertőzés miatt, esetleg annak tüneteként, vagy szövődményeként napokkal vagy hetekkel később.