A bukósisak viselése fokozza a halláscsökkenés kockázatát
A bukósisak nélkülözhetetlen a motoros biztonságához, ám hatással lehet a hallásra is.
A Bath Egyetem korábbi tanulmánya arra volt kíváncsi, hogyan befolyásolja a bukósisak viselése a hallásártalom kockázatát, illetve a motoros koncentrációs képességét. A bukósisakon belül keletkező zaj 112 km/órás sebességnél meghaladja a munkahelyeken megengedett zaj határszintjét, ami már éppen elég erős ahhoz, hogy súlyos halláskárosodást okozzon.
A veszélyt nem a motor vagy a kipufogó hangja jelenti, ahogy sokan gondolják, hanem a sisak körül keletkező szélzaj. A zaj egyfelől a levegő útján, másfelől a csontokon keresztül jut a belső fülbe, így fejti ki károsító hatását. Utóbbi ellen – azaz a csontokon keresztüli terjedés ellen – még a füldugó sem véd meg. A zaj ráadásul a koncentrációt és a figyelmet is hátrányosan befolyásolja, ami növeli a balesetveszélyt.
A csontokon keresztüli halláskárosító hatást nem tudjuk kiküszöbölni, ám a szélzajt hatásosan mérsékelhetjük profi füldugóval, mint amilyen az Alpine MotoSafe füldugó, mellyel hatékonyan csökkenthető a halláskárosodás kockázata, miközben a motorozás biztonsága megmarad, hiszen csupán a zajt szűri ki, a közlekedés hangjait nem.
Aktuális
Koncentráció az osztályban: 10-ből 1 gyermek fültokot visel
Egyre gyakrabban látható, hogy gyermekek fültokot viselnek az osztályban. Persze nem azt a típust, melyből zene szól, hanem speciális hallásvédőt. A gyerekek kevésbé kalandoznak el és jobban tudnak koncentrálni. A kutatások szerint ez javítja az iskolai teljesítményt. Azokban az iskolákban, ahol fültokot bocsátanak a diákok rendelkezésére, ez nagyon jól működik. És sok szülő is vásárol a gyermekének fültokot az iskolában használni. Hollandiában a gyerekek 10-15 százaléka visel hallásvédőt, hogy jobban tudjon koncentrálni az osztályban. A népszerűsége pedig egyre csak növekszik. Vajon miért van ez?
Vess véget a horkolásnak: 10 tipp
Horkolás. A horkolás egy tartós kellemetlenség, mely világszerte több millió ember kialvatlanságáért felelős. És mivel ilyen sokan szenvednek a horkolás miatt alváshiánytól, évente számtalan tanulmány, tucatnyi önsegítő könyv és rengeteg csodaszer jelenik meg a piacon. Minden, amivel véget vethetünk ennek a bosszantó problémának. Végeredményben arról nincs vita, hogy a horkolás egészségtelen. Összegyűjtöttük a legjobb tippeket és trükköket a horkolás elleni küzdelemhez. És van egy tizedik bónusz tippünk, melyet különösen a horkolással élők párjainak ajánlunk.
Hogy befolyásolja az óraátállítás az alvást és az egészséget?
Hétvégén visszaállítjuk 60 perccel az óráinkat. A nyári időszámítás hivatalosan október 25-én ér véget, amikor hajnali 3-kor visszaállítjuk az órákat 2-re. Lehet, hogy már alig várod, hogy egy órával többet alhass aznap, de a pihenés mennyisége részben az alvási szokásainktól függ. Ha azok közé tartozol, akik az ébresztőig nem kelnek fel, akkor némi extra pihenés várhat rád, de csakis akkor, ha a szokott időben fekszel le.
4 gyakori tévhit a hallásromlásról
Számos tévhit él az emberekben a halláscsökkenésről, a hallókészülékekről, és arról, hogyan befolyásolhatja az életünket a hallásromlás.
COVID-19 és halláskárosodás: Amit eddig tudunk
A COVID-19-et, vagyis a koronavírust már számos hosszútávú szövődménnyel kapcsolatba hozták, ezek közül néhány példa a szívkárosodás, a tüdőkárosodás és a neurológiai rendellenességek. Az egyik kutatási terület azt vizsgálja, hogy halláskárosodás és fülzúgás kialakulhat-e a koronavírus fertőzés miatt, esetleg annak tüneteként, vagy szövődményeként napokkal vagy hetekkel később.