A zenelejátszók és mobilok halláskárosodást okozhatnak
A korlátlan ideig tartó fülhallgatós zenehallgatás manapság elképzelhetetlen. A tanulmányok aggasztó eredményeket mutatnak, lassan el kell gondolkodnunk, megéri-e. Könnyen megeshet, hogy a zenelejátszók nem felelnek meg a követelményeknek és halláskárosodást okozhatnak.
A zene élvezete
A zenehallgatás lejátszón vagy mobilon mindig nagyszerű. Fülhallgató be, és már ki is zártuk a világot. Biztos veled is megtörtént már, hogy hangosabbra állítottad a hangerőt, hogy még inkább élvezhesd a zenét. Ha ezt nem csinálod túl gyakran, tapasztalhattad már, hogy hallod a többi járókelő zenéjét. Ez azt mutatja, hogy az MP3 lejátszó túl hangos, mellyel együtt közeleg a halláskárosodás.
Halláskárosodás zenelejátszótól
Már 2013. január óta szigorúbb szabályok vonatkoznak a zenelejátszókra az Európai Unión belül. Ez nem csak az MP3 lejátszókra, hanem a mobiltelefonokra is érvényesek. A maximálisan megengedett hangerő 85 dB. Viszont lehetnek ennél is hangosabbak. Ekkor viszont a gyártó köteles figyelmeztetni a készülék használóját.
A Holland Fogyasztóvédelmi és Élelmiszer-biztonsági Hivatal végzett teszteket és mintavételt különböző eszközökön. Az eredmények ijesztőek, a zenelejátszók és mobilok 80%-a nem felel meg az európai szabályozásnak.
Olcsó zenelejátszók
A Holland Fogyasztóvédelmi és Élelmiszer-biztonsági Hivatal 31 eszközt tesztelt 10 € és 100 € közötti árkategóriában. A tanulmányból kiderült, hogy 28 eszköz nem felelt meg a jogi szabályoknak. Különösen az olcsóbb eszközök tűntek ilyen szempontból veszélyesnek állandó használatnál. Más szóval könnyen halláskárosodást szenvedhetünk zenehallgatással, ennek következményeit pedig egy életen át viselhetjük.
A lejátszók és mobilok nem megfelelésével kapcsolatos adatok nem nyilvánosak. A hivatal viszont kérelmet nyújtott be a készülékek átalakításával kapcsolatban. Ha ezt nem sikerül érvényre juttatni, pénzbírságot szabnak ki vagy az érintett termékeket kivonják a piacról. Mivel semmi sem szabályozza, hogy a zenelejátszóknak milyen szabványoknak kell megfelelniük, ezért nehéz meghatározni, melyik megfelelő. Ezért felhasználóként kell külön figyelmet fordítanunk arra, hogy ne hallgassunk túl hangosan zenét és ezzel elkerüljük a halláskárosodás kialakulásának kockázatát.
Forrás: Alpine Hearing Protection
Aktuális
Koncentráció az osztályban: 10-ből 1 gyermek fültokot visel
Egyre gyakrabban látható, hogy gyermekek fültokot viselnek az osztályban. Persze nem azt a típust, melyből zene szól, hanem speciális hallásvédőt. A gyerekek kevésbé kalandoznak el és jobban tudnak koncentrálni. A kutatások szerint ez javítja az iskolai teljesítményt. Azokban az iskolákban, ahol fültokot bocsátanak a diákok rendelkezésére, ez nagyon jól működik. És sok szülő is vásárol a gyermekének fültokot az iskolában használni. Hollandiában a gyerekek 10-15 százaléka visel hallásvédőt, hogy jobban tudjon koncentrálni az osztályban. A népszerűsége pedig egyre csak növekszik. Vajon miért van ez?
Vess véget a horkolásnak: 10 tipp
Horkolás. A horkolás egy tartós kellemetlenség, mely világszerte több millió ember kialvatlanságáért felelős. És mivel ilyen sokan szenvednek a horkolás miatt alváshiánytól, évente számtalan tanulmány, tucatnyi önsegítő könyv és rengeteg csodaszer jelenik meg a piacon. Minden, amivel véget vethetünk ennek a bosszantó problémának. Végeredményben arról nincs vita, hogy a horkolás egészségtelen. Összegyűjtöttük a legjobb tippeket és trükköket a horkolás elleni küzdelemhez. És van egy tizedik bónusz tippünk, melyet különösen a horkolással élők párjainak ajánlunk.
Hogy befolyásolja az óraátállítás az alvást és az egészséget?
Hétvégén visszaállítjuk 60 perccel az óráinkat. A nyári időszámítás hivatalosan október 25-én ér véget, amikor hajnali 3-kor visszaállítjuk az órákat 2-re. Lehet, hogy már alig várod, hogy egy órával többet alhass aznap, de a pihenés mennyisége részben az alvási szokásainktól függ. Ha azok közé tartozol, akik az ébresztőig nem kelnek fel, akkor némi extra pihenés várhat rád, de csakis akkor, ha a szokott időben fekszel le.
4 gyakori tévhit a hallásromlásról
Számos tévhit él az emberekben a halláscsökkenésről, a hallókészülékekről, és arról, hogyan befolyásolhatja az életünket a hallásromlás.
COVID-19 és halláskárosodás: Amit eddig tudunk
A COVID-19-et, vagyis a koronavírust már számos hosszútávú szövődménnyel kapcsolatba hozták, ezek közül néhány példa a szívkárosodás, a tüdőkárosodás és a neurológiai rendellenességek. Az egyik kutatási terület azt vizsgálja, hogy halláskárosodás és fülzúgás kialakulhat-e a koronavírus fertőzés miatt, esetleg annak tüneteként, vagy szövődményeként napokkal vagy hetekkel később.