Az idegstimuláció és az ismétlődő hangok javítják a hallást
Új kutatások szerint a rohamokat megakadályozó elektromos stimuláció kombinálása az ismétlődő zenei hangokkal javítja az agy zajfeldolgozó képességét. Ez a felfedezés segíthet enyhíteni a fülzúgást (tinnitusz) és elősegíteni az autizmussal élők kommunikációs készségeinek javítását. Az első ilyen jellegű tanulmány a Journal of Neurophysiology-ben jelent meg.
Az agy idegsejtjei (neuronok) úgy vannak hangolva, hogy válaszoljanak adott frekvenciákra – hasonlóan a zenei skála magasabb és alacsonyabb hangjaihoz –, melyek lehetővé teszik az emberek számára a hallást. A magasabb hangokra hangolt neuronok nem képesek reagálni az alacsonyabb hangokra és fordítva. „Amikor valakinek fülzúgása van, a neuronok hiperaktívan reagálnak, mely nem létező hangot generál,”– írja Crystal Engineer Ph.D., a cikk szerzője. „A hallópálya [normál] aktivitásának helyreállítása a krónikus fülzúgás kezelésének legígéretesebb módja.”– magyarázta. Az autizmussal élőknek szintén gyakran vannak hangfeldolgozási rendellenességei. Ebben az esetben a neuroplaszticitás – az agy neuronjainak alkalmazkodási képessége – javítása segíthet fejleszteni az autizmussal élő emberek kommunikációját.
A mérnök kutatócsoport felnőtt patkányokat vizsgált, melyek 20 napon át bolygóideg (vagus nerve) stimuláción mentek keresztül, miközben ismétlődő hangokat sugároztak feléjük. A bolygóideg stimulációjának módszerét – ennek során a bolygóideget elektromos impulzusok érik, melyek az agyból indulva keresztülhaladnak a mellkason és a hason – a U.S. Food and Drug Administration (USA Élelmezési és Gyógyszerészeti Igazgatósága) hagyta jóvá epilepszia és depresszió kezelésére. Az állatok lakóterébe sugárzott hang nagyjából a patkányok hallótávolságának felén szólalt meg. A kutatók a beszédével megegyező hangerejű hangot játszottak le minden 30 másodpercben napi két és fél órán keresztül.
A bolygóideg stimulációja párosítva a hangkezeléssel fokozta a reakcióképességet azokban az idegsejtekben, melyek a próba során használt frekvenciára voltak hangolva. Ez a hallópálya több területén is előfordult. A párosított kezelés reményt nyújthat azoknak az embereknek, akik olyan különböző neurológiai állapotokkal élnek, mint amilyen a fülzúgás és az autizmus.
„Ez a módszer olyan szintjeit változtathatja meg a hallórendszernek, amelyek eddig nehezen módosíthatónak tűntek.” mondja Michael Kilgard Ph.D., a tanulmány társszerzője. „Az új eszközökben megvan a lehetőség a hallórendszer újraépítésére és új terápiás lehetőséget kínálnak olyan betegségekre, amelyekre még nincs hatékony kezelés.”– tette hozzá az egyik mérnök.
Forrás: medicalxpress.com
Aktuális
Gyerekek és úszós füldugók: Amit tudni érdemes
Sok család számára a nyári szórakozás nagy részét képezi, amikor a kertben vagy bárhol máshol csobbannak egyet a medencében, vagy ellátogatnak a legközelebbi strandra, hogy lehűtsék magukat a vízben. A fülproblémákkal küzdő gyermekek számára gyakran javasolják a úszáshoz alkalmas füldugók használatát, de honnan tudhatjuk, hogy mikor és milyenre van szüksége?
COVID-19 és halláskárosodás: Mit tudunk?
A koronavírust mára számos hosszú távú szövődménnyel összekapcsolták, beleértve a szívkárosodást, a tüdőkárosodást és a neurológiai rendellenességeket. Az egyik feltörekvő kutatási terület témája a halláskárosodás és a fülzúgás kapcsolata a koronavírussal – akár tünetként, akár szövődményként napokkal vagy hetekkel később.
Hallás világnapja 2021: Hallásgondozás mindenkinek
A 2021-es hallás világnapja a World Report on Hearing elindítását jelenti, mely egy globális felhívás a halláskárosodás és a fülbetegségek egy életen át tartó kezeléséről.
A halláskárosodás hatása a kapcsolatokra
„Nem minden rólad szól” – ahogy mondani szokták. Ez az élet számos területére érvényes, de különösen igaz, amikor valakinek a hallása már nem olyan, mint korábban. A halláskárosodás sosem csak azt érinti, aki együtt él vele, vegyük figyelembe, hogyan hat ez a kapcsolatokra. Kutatások azt mutatják, hogy a kezeletlen halláskárosodás negatív hatással lehet a családdal és a barátokkal való kapcsolatainkra, különösen a hozzánk legközelebb állók esetében, például a párunknál.
Koncentráció az osztályban: 10-ből 1 gyermek fültokot visel
Egyre gyakrabban látható, hogy gyermekek fültokot viselnek az osztályban. Persze nem azt a típust, melyből zene szól, hanem speciális hallásvédőt. A gyerekek kevésbé kalandoznak el és jobban tudnak koncentrálni. A kutatások szerint ez javítja az iskolai teljesítményt. Azokban az iskolákban, ahol fültokot bocsátanak a diákok rendelkezésére, ez nagyon jól működik. És sok szülő is vásárol a gyermekének fültokot az iskolában használni. Hollandiában a gyerekek 10-15 százaléka visel hallásvédőt, hogy jobban tudjon koncentrálni az osztályban. A népszerűsége pedig egyre csak növekszik. Vajon miért van ez?