Hallás világnapja 2020: Hallás az életért
Ne hagyd, hogy a halláskárosodás korlátozzon
A 2020-as hallás világnapján a WHO kiemeli, hogy az időben történő és hatékony lépések biztosíthatják, hogy a halláskárosodással élők minden potenciáljukat képesek legyenek kihasználni. Felhívják a figyelmet az ehhez rendelkezésre álló lehetőségekre.
Az idei hallás világnapjának legfontosabb üzenetei:
- A kommunikáció és a jó hallás egész élettartamunk során összeköt bennünket egymással, közösségeinkkel és a világgal.
- A megfelelő és még időben történő beavatkozás megkönnyítheti az oktatáshoz, a foglalkoztatáshoz és a kommunikációhoz való hozzáférést a halláskárosultak számára.
- Globális szinten nem teljesen érhetőek el a halláskárosodás kezelésének eszközei, mint pl. a hallókészülékek.
- A korai beavatkozást az egészségügyi rendszerek révén elérhetővé kell tenni.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint a világon több mint 460 millió embert korlátoz a hallásvesztés. Közel 90%-uk a világ alacsony és közepes jövedelmű országaiban él. Sokkal többen szenvednek enyhe hallásvesztéstől és fülbetegségektől mint gondolnánk. Ezek a problémák gyakran élethosszig tartó és néha életveszélyes nehézségeket okozhatnak. Megfelelő kezelés nélkül a siket vagy gyengén halló emberek nehezen tudnak kommunikálni másokkal, nehézségeik vannak az oktatásban és a munkahelyükön is, és gyakran érzik úgy, hogy kimaradnak a szociális és családi életből.
Sok helyen hiányoznak a fülbetegségek megelőzésére és kezelésére irányuló szolgáltatások, valamint nincs megfelelő számú képzett dolgozó. Maguk az emberek sincsenek tisztában a hallás fontosságával, ráadásul sok tévhit és mítosz kering a fülbetegségek és a hallásvesztés körül.
Hogy vehetjük észre valakinél a halláskárosodást?
- Nem vagy nem megfelelő módon reagál, amikor hívják.
- Sokkal hangosabban beszél, mint általában (mivel a saját hangját halkabbnak hallja).
- Nehezére esik telefonon beszélni.
- Visszahúzódó, csendes és elszigetelt viselkedés.
- Túl hangosan hallgatja a tévét vagy a zenét.
- Hallja a beszédet, de nem érti, amit mondanak neki, a hangok elfojtottak, motyogásnak hangzanak.
- Nem egyértelmű a beszéde.
- Nehezen hallhatóak a magas frekvenciájú hangok, például a csengő vagy a telefoncsörgés.
- Fülzúgásra, fülcsengésre (tinnitusz) panaszkodik.
Mit tehetünk a hallásvesztés vagy fülbetegség észlelésekor?
- Legfontosabb felkeresni egy szakembert, aki pontos információkkal lát el bennünket.
- Fontos azonosítani, mi okozza a hallásvesztést és ez alapján kezelni, pl. zaj, gyógyszerek, fülbetegség.
- A halláskárosodással küzdőknek előnyei származhatnak olyan eszközök használatából, mint a hallókészülékek vagy a cochleáris implantátumok.
Halláskárosodás megelőzése
Számos halláskárosodás megelőzhető. A becslések szerint a gyermekeknél előforduló halláscsökkenések 60%-a elkerülhető lenne. Több kisebb lépés segíthet megakadályozni a halláscsökkenést, ilyenek például a következők:
- A gyermek oltása rubeola, kanyaró, mumpsz, meningitisz ellen.
- Annak biztosítása, hogy az anyák és a csecsemők megfelelő gondozásban részesüljenek a születés előtt, közben és utána.
- Fülek védelme a hangos zajoktól munkában és más környezetben.
- Biztonsági javaslatok betartása fül- vagy fejhallgatón keresztüli zenehallgatás közben, illetve olyan környezetben mint a szórakozóhelyek, koncertek és bulik.
- Informálódás az orvosunktól arról, hogy gyógyszerünk hatással lehet-e a hallásra, és ha igen, hogyan kerülhetjük ezt el.
- Vigyázzunk a hallásunkra a "Tedd és ne tedd" lista követésével.
Gondoskodj füleidről: Tedd és ne tedd
Tedd:
- Kérjünk hallás szűrővizsgálatot a babánk számára.
- Ha felmerül a halláskárosodás gyanúja, minél előbb keressünk szakembert. Ez különösen fontos csecsemőknél és gyerekeknél.
- Tartós fülfájás, füldugulás és egyéb problémák esetén kérjük egészségügyi dolgozó vagy orvos segítségét.
- Túlzottan felhalmozódott fülzsír vagy idegen tárgy fülből való eltávolításához keressünk fel szakembert.
- Figyeljünk oda a hallókészülékek vagy implantátumok gondozására és karbantartására.
- Forduljunk orvoshoz, ha a gyermekünk megfázása nem javul.
- Ösztönözzünk másokat hallásvédő használatára zajos környezetben.
- Biztassuk halláskárosult családtagjainkat, barátainkat a jelnyelv elsajátítására.
- Ha azt gyanítjuk, valami nincs rendben a hallásunkkal, keressünk fel szakembert.
Ne tedd:
- Ne tegyünk olyan idegen tárgyat a fülünkbe, mint a gémkapocs, fogpiszkáló stb.
- Ne hagyjuk figyelmen kívül, ha genny vagy más folyadék szivárog a fülünkből.
- Ne kezeljük a fülbetegségeket forró vagy hideg olajjal, gyógynövényekkel vagy házi készítményekkel.
- Ne ússzunk vagy fürödjünk piszkos vízben.
- Ne hallgassunk túl hangosan vagy túl hosszú ideig zenét és más zajokat, mert ez hallásvesztést okozhat.
Ne felejtsük el, hogy a fül a fülzsírt a hallójárat védelmére és tisztán tartására állítja elő. Ne használjunk fültisztító pálcát, mivel ezek mélyebbre nyomhatják a fülzsírt, mely károsíthatja a dobhártyát. Néha vattadarabok maradhatnak a fülben.
Ha felmerül a halláscsökkenés gyanúja ismerősünknél, ösztönözzük, hogy keressen fel szakembert, aki néhány rutinvizsgálat elvégzésével feltárhatja a problémát.
Zenelejátszón történő zenehallgatás esetén a hangerőt tartsuk a maximum érték 60%-a alatt, iktassunk be szüneteket és korlátozzuk a hallgatási időt.
A halláskárosodás egy olyan állapot, mely nagyon gyakran nem visszafordítható. Elkerülésében ezért fontos szerepet játszik a megelőzés. Odafigyeléssel és az erre vonatkozó javallatok betartásával hosszú ideig megőrizhetjük hallásunk épségét.
Forrás: WHO
Aktuális
Koncentráció az osztályban: 10-ből 1 gyermek fültokot visel
Egyre gyakrabban látható, hogy gyermekek fültokot viselnek az osztályban. Persze nem azt a típust, melyből zene szól, hanem speciális hallásvédőt. A gyerekek kevésbé kalandoznak el és jobban tudnak koncentrálni. A kutatások szerint ez javítja az iskolai teljesítményt. Azokban az iskolákban, ahol fültokot bocsátanak a diákok rendelkezésére, ez nagyon jól működik. És sok szülő is vásárol a gyermekének fültokot az iskolában használni. Hollandiában a gyerekek 10-15 százaléka visel hallásvédőt, hogy jobban tudjon koncentrálni az osztályban. A népszerűsége pedig egyre csak növekszik. Vajon miért van ez?
Vess véget a horkolásnak: 10 tipp
Horkolás. A horkolás egy tartós kellemetlenség, mely világszerte több millió ember kialvatlanságáért felelős. És mivel ilyen sokan szenvednek a horkolás miatt alváshiánytól, évente számtalan tanulmány, tucatnyi önsegítő könyv és rengeteg csodaszer jelenik meg a piacon. Minden, amivel véget vethetünk ennek a bosszantó problémának. Végeredményben arról nincs vita, hogy a horkolás egészségtelen. Összegyűjtöttük a legjobb tippeket és trükköket a horkolás elleni küzdelemhez. És van egy tizedik bónusz tippünk, melyet különösen a horkolással élők párjainak ajánlunk.
Hogy befolyásolja az óraátállítás az alvást és az egészséget?
Hétvégén visszaállítjuk 60 perccel az óráinkat. A nyári időszámítás hivatalosan október 25-én ér véget, amikor hajnali 3-kor visszaállítjuk az órákat 2-re. Lehet, hogy már alig várod, hogy egy órával többet alhass aznap, de a pihenés mennyisége részben az alvási szokásainktól függ. Ha azok közé tartozol, akik az ébresztőig nem kelnek fel, akkor némi extra pihenés várhat rád, de csakis akkor, ha a szokott időben fekszel le.
4 gyakori tévhit a hallásromlásról
Számos tévhit él az emberekben a halláscsökkenésről, a hallókészülékekről, és arról, hogyan befolyásolhatja az életünket a hallásromlás.
COVID-19 és halláskárosodás: Amit eddig tudunk
A COVID-19-et, vagyis a koronavírust már számos hosszútávú szövődménnyel kapcsolatba hozták, ezek közül néhány példa a szívkárosodás, a tüdőkárosodás és a neurológiai rendellenességek. Az egyik kutatási terület azt vizsgálja, hogy halláskárosodás és fülzúgás kialakulhat-e a koronavírus fertőzés miatt, esetleg annak tüneteként, vagy szövődményeként napokkal vagy hetekkel később.