Hallásvédelmi program zenészeknek
A zenekari zenészek hallásának védelme érdekében az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) hallásvédelmi program indítása mellett döntött. A programot Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár ismertette a fővárosi Budapest Music Centerben (BMC) még múlt vasárnap.
A program beszámolója során a következőket mondta az államtitkár:
„Kötelességünk odafigyelni a művészeink egészségének védelmére. A program kifejezetten azt szűri, mely zenészeknek van szükségük olyan védőeszközre, mely nem gátolja őket abban, hogy jól végezzék munkájukat, meghosszabbíthatja ugyanakkora a szakmában tölthető évek számát.”
A program egyik fontos része, hogy azoknak a művészeknek, akiknél felmerül valamilyen hallásprobléma lehetősége, szakvizsgálatot biztosítanak. Továbbá, ha védőeszköz használata szükséges, a zenekarok pályázat útján igényelhetnek hallásvédők beszerzésére támogatást. A kulturális minisztérium idén 20 millió forintos összeget különített el a hallásvédelmi projektre. Az államtitkár beszámolója szerint a következő évben ismét rendelkezésre bocsátják ezt vagy egy ennél magasabb összeget, amennyiben szükség lesz rá.
Az Óbudai Danubia Zenekar (a program partnere) vasárnap esti koncertjén mutatta be Fekete Péter a hallásvédelmi programot egy rövid, a közönség hallását tesztelő játékkal egybekötve. A teszt rövid részletekből állt, melyeket az EMMI szakmai munkatársa, Bonecz Ervin készített elő az alkalomra.
Fekete Péter beszélt arról is, hogy sokan nincsenek tisztában az őket érő mindennapi zajok káros hatásaival és a halláskárosodás megelőzésének lehetséges eszközeit sem ismerik:
„A játék is jól mutatja, hogy nézőink sem tudják, hogy a folyamatos zajterheléstől (az utca zajától, erős hangoktól) károsodik a fülük, és azt sem, hogy létezik olyan védőeszköz, mely mindent átenged, csak a haszontalan, káros frekvenciát szűri meg. Olyan ez, mint egy napszemüveg a fülre.”
Forrás: MTI
Aktuális
10 jel arra, hogy halláskárosodásod lehet
Minden egészségügyi problémára igaz, hogy minél előbb kezeljük, annál jobb. Igaz ez a halláskárosodásra is. Íme 10 gyakori jel, melyek utalhatnak lehetséges halláskárosodásra.
Hallásvédők nyárra
Minden évszaknak megvannak a legjellemzőbb tevékenységei. A nyár különösen sűrű időszak lehet a szabadtéri programok, utazások, nyaralások és fesztiválok miatt. Mivel az Alpine rengeteg különböző élethelyzetre kínál hallásvédőket, így több olyan termékkel találkozhatunk, melyek jelentősen megkönnyítik és felhőtlenül élménytelivé tehetek az idei nyarunkat.
Gyerekek és úszós füldugók: Amit tudni érdemes
Sok család számára a nyári szórakozás nagy részét képezi, amikor a kertben vagy bárhol máshol csobbannak egyet a medencében, vagy ellátogatnak a legközelebbi strandra, hogy lehűtsék magukat a vízben. A fülproblémákkal küzdő gyermekek számára gyakran javasolják a úszáshoz alkalmas füldugók használatát, de honnan tudhatjuk, hogy mikor és milyenre van szüksége?
COVID-19 és halláskárosodás: Mit tudunk?
A koronavírust mára számos hosszú távú szövődménnyel összekapcsolták, beleértve a szívkárosodást, a tüdőkárosodást és a neurológiai rendellenességeket. Az egyik feltörekvő kutatási terület témája a halláskárosodás és a fülzúgás kapcsolata a koronavírussal – akár tünetként, akár szövődményként napokkal vagy hetekkel később.
Hallás világnapja 2021: Hallásgondozás mindenkinek
A 2021-es hallás világnapja a World Report on Hearing elindítását jelenti, mely egy globális felhívás a halláskárosodás és a fülbetegségek egy életen át tartó kezeléséről.