Hallásvédő, fülvédő és fejhallgató
A füldugók általában jól ismertek, de a fülvédőket sokan nem tudják hova tenni. A fülvédők egyszerűen megfogalmazva olyan eszközök, melyek lefedik a füleket. De többféle változatuk van és köztük nagyok a különbségek, más egy építkezéseken használt fültok és egy zenehallgatáshoz való fejhallgató. Épp azért született ez a cikk, hogy különbséget tegyünk a hallásvédő, a fülvédő és a fejhallgató között.
Fülvédő típusok
Mit is értünk fülvédő alatt? Nem meglepő, ha nem tudunk mit kezdeni a kifejezéssel, mert egy kicsit furcsa. A „fülvédő” szó nem sokat enged a képzeletnek, hiszen egyszerűen egy „kagyló”, mely letakarja a füleket.
- Hallásvédő
Az első dolog, amire gondolhatunk a fülvédő szó hallatán, az a hallásvédő, melyet az építőiparban szokás használni. Ezek azok a nagy védőfelszerelések, melyeket az építőipar dolgozói viselnek a sisakjuk mellé vagy arra csatlakoztatva. A hallásvédelem ezen formája nagyon népszerű a sportlövészetben is. - Fejhallgató
A fültokok kinézetre nagyon hasonlítanak a fejhallgatókra. Egy szép nagy fejhallgató, melyben a legtöbb esetben zene is szól. Korábban felismerhettük a hozzá csatlakozó vezetékről, manapság azonban egyre több vezeték nélküli verzióval találkozhatunk. Ami persze előnyös. A színes, dizájnos típusok kiegészítőként is megfelelnek, hiszen kifejezetten szemet gyönyörködtetőek tudnak lenni. - Fülvédő
A fülvédők kicsit idegenek még az emberek számára, viszont egyre gyakrabban kapcsolódnak össze a „gyerek” és „csecsemő” kifejezésekkel. Sokan a bolyhos, téli fülvédőkre gondolnak, de nyilvánvalóan itt nem ezekről lesz szó. A fülvédők tökéletesek a gyerekek és a csecsemők számára, hogy megóvja füleiket a zajtól. Az Alpine kifejlesztette speciális, gyerekeknek szánt fülvédőjét, az Alpine Muffy-t és az Alpine Muffy Baby-t.
A különbségek
A fülvédők nagyon jó hallásvédelmet biztosítanak a halláskárosodás ellen. Alapvetően a fülvédők, fültokok megegyeznek a hallásvédőkkel, annyi különbséggel, hogy az építőiparban és a lövészetben inkább használatos a hallásvédő kifejezés. A fülvédők, fültokok külsőre hasonlítanak a fejhallgatókra, néha könnyen össze is lehet őket téveszteni. A hétköznapi használatra tervezett fültokok manapság hasonlóan dizájnosak, ezzel is támogatva a használati hajlandóságot.
Forrás: Alpine Hearing Protection
Aktuális
Gyerekek és úszós füldugók: Amit tudni érdemes
Sok család számára a nyári szórakozás nagy részét képezi, amikor a kertben vagy bárhol máshol csobbannak egyet a medencében, vagy ellátogatnak a legközelebbi strandra, hogy lehűtsék magukat a vízben. A fülproblémákkal küzdő gyermekek számára gyakran javasolják a úszáshoz alkalmas füldugók használatát, de honnan tudhatjuk, hogy mikor és milyenre van szüksége?
COVID-19 és halláskárosodás: Mit tudunk?
A koronavírust mára számos hosszú távú szövődménnyel összekapcsolták, beleértve a szívkárosodást, a tüdőkárosodást és a neurológiai rendellenességeket. Az egyik feltörekvő kutatási terület témája a halláskárosodás és a fülzúgás kapcsolata a koronavírussal – akár tünetként, akár szövődményként napokkal vagy hetekkel később.
Hallás világnapja 2021: Hallásgondozás mindenkinek
A 2021-es hallás világnapja a World Report on Hearing elindítását jelenti, mely egy globális felhívás a halláskárosodás és a fülbetegségek egy életen át tartó kezeléséről.
A halláskárosodás hatása a kapcsolatokra
„Nem minden rólad szól” – ahogy mondani szokták. Ez az élet számos területére érvényes, de különösen igaz, amikor valakinek a hallása már nem olyan, mint korábban. A halláskárosodás sosem csak azt érinti, aki együtt él vele, vegyük figyelembe, hogyan hat ez a kapcsolatokra. Kutatások azt mutatják, hogy a kezeletlen halláskárosodás negatív hatással lehet a családdal és a barátokkal való kapcsolatainkra, különösen a hozzánk legközelebb állók esetében, például a párunknál.
Koncentráció az osztályban: 10-ből 1 gyermek fültokot visel
Egyre gyakrabban látható, hogy gyermekek fültokot viselnek az osztályban. Persze nem azt a típust, melyből zene szól, hanem speciális hallásvédőt. A gyerekek kevésbé kalandoznak el és jobban tudnak koncentrálni. A kutatások szerint ez javítja az iskolai teljesítményt. Azokban az iskolákban, ahol fültokot bocsátanak a diákok rendelkezésére, ez nagyon jól működik. És sok szülő is vásárol a gyermekének fültokot az iskolában használni. Hollandiában a gyerekek 10-15 százaléka visel hallásvédőt, hogy jobban tudjon koncentrálni az osztályban. A népszerűsége pedig egyre csak növekszik. Vajon miért van ez?