Imádod a csendet? Ez az új alkalmazás megmutatja, mennyire zajosak az éttermek
A SoundPrint „csendes listákat” állít össze, így nyugodt helyszínt választhatsz az étkezéshez.
A New York-i randizás közben Gregory Scott felfigyelt arra, milyen nehéz kommunikálni a potenciális partnerrel a zajos étteremben.
„Esélytelen egy jó beszélgetést véghez vinni” – emlékszik vissza és hozzáteszi, hogy a csendesebb éttermekben zajló randik „100%-kal jobbak” voltak. Ezért elindított egy vállalkozást: Scott applikációja, a SoundPrint beépített decibelmérővel rendelkezik, mely éttermek és bárok zajszintjét gyűjti össze és ezek alapján „csendes listákat” hoz létre.
„A zaj és a stressz kapcsolatban vannak egymással, mely a teljes élményt befolyásolja” – mondja Catherine Palmer, a Pittsburghi Egyetemi Orvosi Központ audiológiai és hallókészülék igazgatója. „Úgy gondolod, hogy egy pihentető vacsorára indulsz, de valójában egyáltalán nem pihentető. Sürgetve érzed magad, mert a zajos környezet mozgásra késztet. Ez nem véletlen – így gyorsabban elhagyod az asztalodat.”
David Schwartz, New York-i akusztikai tanácsadó szerint egyre több étterem veszi figyelembe az akusztika fontosságát. A probléma az, hogy a hangerősség megváltoztatása beavatkozások sorát kívánja, melyek gyakran sikeresebbek az étterem építésekor, mint a későbbi gyors átalakítások. Olyan innovációk, mint a zajelnyelő vakolat és fali dísznek álcázott akusztikus panelek segítik az éttermi környezet csendességének megvalósítását.
Szóval mi a túl hangos? A decibelskála logaritmikus, tehát a 75 dB exponenciálisan hangosabb mint mondjuk a 70 dB. 31.000 étterem adatainak vizsgálatát követően Scott szerint New York, San Francisco, Toronto és Dallas éttermei a leghangosabbak, az amerikai éttermek átlagos hangereje pedig 78-79 dB.
Milyenek a számok?
Decibelmérőkkel és alkalmazásokkal tesztelték az éttermek hangerejét Los Angelesben, Londonban és New Yorkban. Itt van pár eredmény:
- 93 Decibels: Sexy Fish, London
- 90 Decibels: Night + Market Sahm, LA
- 88 Decibels: Gato, NYC; Estela, NYC
- 86 Decibels: Gjelina, LA
- 85 Decibels: Charcoal, LA
Csendes helyek
Scott megosztotta kedvenc csendes helyeit is, melyek tökéletesek lehetnek randihoz vagy sikeres üzleti vacsorához. Íme a számok:
- 75 Decibels: Marea, NYC
- 74 Decibels: Omakase, SF
- 71 Decibels: Roe, Portland
- 70 Decibels: Il Tinello, NYC
- 69 Decibels: Tocqueville, NYC
- 67 Decibels: Equinox, Washington DC
SoundPrint applikáció: soundprint.co
Forrás: robbreport.com
Aktuális
Koncentráció az osztályban: 10-ből 1 gyermek fültokot visel
Egyre gyakrabban látható, hogy gyermekek fültokot viselnek az osztályban. Persze nem azt a típust, melyből zene szól, hanem speciális hallásvédőt. A gyerekek kevésbé kalandoznak el és jobban tudnak koncentrálni. A kutatások szerint ez javítja az iskolai teljesítményt. Azokban az iskolákban, ahol fültokot bocsátanak a diákok rendelkezésére, ez nagyon jól működik. És sok szülő is vásárol a gyermekének fültokot az iskolában használni. Hollandiában a gyerekek 10-15 százaléka visel hallásvédőt, hogy jobban tudjon koncentrálni az osztályban. A népszerűsége pedig egyre csak növekszik. Vajon miért van ez?
Vess véget a horkolásnak: 10 tipp
Horkolás. A horkolás egy tartós kellemetlenség, mely világszerte több millió ember kialvatlanságáért felelős. És mivel ilyen sokan szenvednek a horkolás miatt alváshiánytól, évente számtalan tanulmány, tucatnyi önsegítő könyv és rengeteg csodaszer jelenik meg a piacon. Minden, amivel véget vethetünk ennek a bosszantó problémának. Végeredményben arról nincs vita, hogy a horkolás egészségtelen. Összegyűjtöttük a legjobb tippeket és trükköket a horkolás elleni küzdelemhez. És van egy tizedik bónusz tippünk, melyet különösen a horkolással élők párjainak ajánlunk.
Hogy befolyásolja az óraátállítás az alvást és az egészséget?
Hétvégén visszaállítjuk 60 perccel az óráinkat. A nyári időszámítás hivatalosan október 25-én ér véget, amikor hajnali 3-kor visszaállítjuk az órákat 2-re. Lehet, hogy már alig várod, hogy egy órával többet alhass aznap, de a pihenés mennyisége részben az alvási szokásainktól függ. Ha azok közé tartozol, akik az ébresztőig nem kelnek fel, akkor némi extra pihenés várhat rád, de csakis akkor, ha a szokott időben fekszel le.
4 gyakori tévhit a hallásromlásról
Számos tévhit él az emberekben a halláscsökkenésről, a hallókészülékekről, és arról, hogyan befolyásolhatja az életünket a hallásromlás.
COVID-19 és halláskárosodás: Amit eddig tudunk
A COVID-19-et, vagyis a koronavírust már számos hosszútávú szövődménnyel kapcsolatba hozták, ezek közül néhány példa a szívkárosodás, a tüdőkárosodás és a neurológiai rendellenességek. Az egyik kutatási terület azt vizsgálja, hogy halláskárosodás és fülzúgás kialakulhat-e a koronavírus fertőzés miatt, esetleg annak tüneteként, vagy szövődményeként napokkal vagy hetekkel később.