Kerekasztal beszélgetésen az Alpine, Dave Clarke DJ és mások
Az Amsterdam Dance Event 2018-ban felülmúlta magát. A rekordszámú látogató több mint 1000 programon vehetett részt 200 helyszínen. A rendezvényen 600 előadó jelent meg. Közülük az egyik az Alpine kollégája, Björn Immerzeel. Az a megtiszteltetés érte, hogy egy 40 perces beszélgetésben vitathatta meg a hallásvédelem fontosságát Dave Clarke és Joris Voorn DJ-kkel. Az Alpine holland munkatársai a helyszínen az első sorban foglaltak helyet, hogy a beszélgetésről blogbejegyzésben számolhassanak be.
Björn Immerzeel, az Alpine Zene és Esemény aktivitások felelőse része volt a „Mond csak, hogy van a hallásod?” beszélgetésnek, együtt a DJ és rádiós műsorvezető Dave Clarke-kal, a DJ Joris Voorn-nal és a fül-orr gégész Anne-Marije Prinsen-van Kuijen-nel. Kami Tadayon, a világhírű Lost Beach Club alapítója és DJ-je nyitotta a beszélgetést egy jól választott bevezetővel: „A termékeink gyönyörű emlékekhez és nagyszerű időtöltéshez kötődnek. Ez azonban nem járhat kéz a kézben a halláskárosodással. Ezért annyira fontos ez a téma. Szerintem mindenkinek, a hangtechnikusoktól a fesztiválszervezőkig, a DJ-ktől az átlagemberekig mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy bulikon és koncerteken megfelelő hallásvédelemre van szükség. És milyen következményekkel jár, ha nem védekezünk.”
A védtelen fülek az új dohányzás
Anne-Marije Prinsen-van Kuijen egy holland fül-orr gégész specialista. Holland orvoskollégáival együtt úgy vélik, hogy a megelőzés különösen fontos. Ezért indult is egy kampány a közelmúltban, mely tájékoztatást nyújt a bulizással járó halláskárosodásról. A beszélgetés során Anne-Marije megosztotta a halláskárosodás megelőzésével kapcsolatos elképzeléseit. Szakemberként szerinte fontos, hogy mindenki ugyanazon a véleményen legyen. „Zenei helyszínek, orvosok, hallásvédelemmel foglalkozók és a nagy események szervezői egy asztal köré kell, hogy gyűljenek és megbizonyosodjanak a probléma nyitott megvitatásáról. Mit tegyünk a halláskárosodással élő fiatalok növekvő számával (10 fesztiválozóból 6)? Személy szerint meg vagyok győződve róla, hogy ez hasonló probléma, mint a dohányzás. A dohányzás nem is olyan rég még normális dolognak számított. Kezdetben nem gondoltunk a kockázataira. Manapság szinte már furcsa látni, ha valaki dohányzik. Ugyanez vonatkozik a hallásvédelem nem viselésére. Jelenleg sokan nem ismerik a hangos és káros zajoknak való kitettség kockázatát. Remélhetőleg pár éven belül a hallásvédelem viselése teljesen átlagosnak számít majd. Eljutunk odáig, de még nem tartunk ott.”
Ki a felelős?
Hollandiában bizonyos irányelvek vonatkoznak a kocsmákra, szórakozóhelyekre és zenei helyszínekre a decibelértékek tekintetében. Az Alpine kollégája, Björn a beszélgetés során foglalkozott ezekkel az irányelvekkel. „A felelősség nem csak a zenészeké és az eseményhelyszíneké. A kormány különösen fontos szerepet játszik a halláskárosodás megelőzésében.” Joris Voorn szerint a hallásvédelem viselése az egyetlen igazi megoldás. „A probléma a tánczenével az, hogy nehezen átadható, ha csak 85 dB-en szól. Szükség van az „egészségtelen” hangerőre a zene valódi megtapasztalásához. Érezni akarod a basszust. És igen, ez káros a füleknek. Bármelyik irányelv, melyeket a kormány felállít, függetlenül attól, hogy 100 vagy 103 dB-re korlátozza a hangerőt, védelem nélkül mindenképp ártani fog a hallásodnak. Ez tény. Ezért gondolom, hogy az egyetlen megoldás vásárolni egy jó hallásvédőt. Például, ha elmegyek egy koncertre és elfelejtem a füldugókat, egyszerűen nem maradok ott. Megszokod a füldugókat. Egy bizonyos ponton már nem akarsz nélkülük semmit se csinálni.”
Kérdések a közönségtől
Végül eljött a közönség kérdéseinek ideje. A közönség elsősorban zenei szakemberekből állt. Számos DJ kérdezte a beszélgetőket, hogy mi a legjobb módja a hallásvédelemnek. „Honnan tudhatom, milyen csillapítás elegendő nekem?” És: „Milyen típusú szűrő a legjobb nekem, mint zenésznek?” Hallásvédelmi szakemberként természetesen Björn volt a megfelelő személy a válaszok megadására. „A 80 dB-nél hangosabb zaj ártalmas a füleidnek, ha 8 óránál többet töltesz el rajta. Minden 3 dB-es emelkedés felére csökkenti a biztonságos időtartamot. Hollandiában megállapodást kötöttünk a Rendezvényszervezők Szövetségével (Vereniging van Evenementenmakers) és a Holland Zenei Rendezvények és Fesztiválok Szövetségével (Vereniging Nederlandse Poppodia en -Festivals), mely előírja, hogy a zenei helyszínek átlagos hangereje nem haladhatja meg a 103 dB-t. Zenészként vagy koncertszervezőként végezhetsz egy egyszerű számítást. Győződj meg róla, hogy van egy pár füldugód, mely elegendő csillapítást nyújt az egész éjszaka biztonságához.” Björn a szűrőkkel kapcsolatban is egyértelmű ajánlást fogalmazott meg. „A szakemberek és a zenekedvelők a lineáris csillapítású szűrőkkel ellátott füldugókat részesítik előnyben. Ezek a szűrők nagyjából azonos csillapítást biztosítanak minden frekvencián. Minimálisan torzítják a zenét. Más szóval, pontosan ugyanúgy hallod a zenét, csak halkabban.”
Alpine Hearing Protection: hivatalos ADE partner
Az Alpine hivatalos füldugós partnere az Amsterdam Dance Event-nek minden évben. Nagyszerű bulik zajlanak az ADE során minden októberben. Az Alpine füldugók kiemelkedő védelmet biztosítanak, de az akusztikus szűrőknek köszönhetően közben a zene élvezhető marad, ahogy a baráti beszélgetések is!
Forrás: Alpine Hearing Protection
Aktuális
COVID-19 és halláskárosodás: Mit tudunk?
A koronavírust mára számos hosszú távú szövődménnyel összekapcsolták, beleértve a szívkárosodást, a tüdőkárosodást és a neurológiai rendellenességeket. Az egyik feltörekvő kutatási terület témája a halláskárosodás és a fülzúgás kapcsolata a koronavírussal – akár tünetként, akár szövődményként napokkal vagy hetekkel később.
Hallás világnapja 2021: Hallásgondozás mindenkinek
A 2021-es hallás világnapja a World Report on Hearing elindítását jelenti, mely egy globális felhívás a halláskárosodás és a fülbetegségek egy életen át tartó kezeléséről.
A halláskárosodás hatása a kapcsolatokra
„Nem minden rólad szól” – ahogy mondani szokták. Ez az élet számos területére érvényes, de különösen igaz, amikor valakinek a hallása már nem olyan, mint korábban. A halláskárosodás sosem csak azt érinti, aki együtt él vele, vegyük figyelembe, hogyan hat ez a kapcsolatokra. Kutatások azt mutatják, hogy a kezeletlen halláskárosodás negatív hatással lehet a családdal és a barátokkal való kapcsolatainkra, különösen a hozzánk legközelebb állók esetében, például a párunknál.
Koncentráció az osztályban: 10-ből 1 gyermek fültokot visel
Egyre gyakrabban látható, hogy gyermekek fültokot viselnek az osztályban. Persze nem azt a típust, melyből zene szól, hanem speciális hallásvédőt. A gyerekek kevésbé kalandoznak el és jobban tudnak koncentrálni. A kutatások szerint ez javítja az iskolai teljesítményt. Azokban az iskolákban, ahol fültokot bocsátanak a diákok rendelkezésére, ez nagyon jól működik. És sok szülő is vásárol a gyermekének fültokot az iskolában használni. Hollandiában a gyerekek 10-15 százaléka visel hallásvédőt, hogy jobban tudjon koncentrálni az osztályban. A népszerűsége pedig egyre csak növekszik. Vajon miért van ez?
Vess véget a horkolásnak: 10 tipp
Horkolás. A horkolás egy tartós kellemetlenség, mely világszerte több millió ember kialvatlanságáért felelős. És mivel ilyen sokan szenvednek a horkolás miatt alváshiánytól, évente számtalan tanulmány, tucatnyi önsegítő könyv és rengeteg csodaszer jelenik meg a piacon. Minden, amivel véget vethetünk ennek a bosszantó problémának. Végeredményben arról nincs vita, hogy a horkolás egészségtelen. Összegyűjtöttük a legjobb tippeket és trükköket a horkolás elleni küzdelemhez. És van egy tizedik bónusz tippünk, melyet különösen a horkolással élők párjainak ajánlunk.