Miért kell megakadályoznunk a halláscsökkenést?
Mindenki szeret pénzt spórolni, de nem mindenki tudja, hogyan kell. Nos, a halláskárosodás megakadályozásával milliárdokat takaríthatunk meg globálisan, ha bizonyos intézkedéseket végrehajtunk. A halláskárosodás leküzdése nem csak javítja az egyének életminőségét, hanem a társadalom egésze számára előnyökkel jár. Támogasd a halláskárosodás megelőzésére irányuló intézkedéseket és védd a saját hallásod!
Mi a halláskárosodás?
A halláskárosodás egy általános fogalom, mely magában foglalja a hallásvesztés három fő típusát: szenzorineurális (sensorineural hearing loss, SNHL) vezetéses és kevert hallásvesztés. Az szenzorineurális a leggyakrabban előforduló fajta, a belső fül és a szőrszerű hallósejtek károsodásából származik. Előfordulhat zaj okozta halláskárosodás is (noise-induced hearing loss, NIHL), az ettől szenvedők általában a magasabb frekvenciájú hangok észlelésének nehézségeiről számolnak be. Sajnos ezt a hallásvesztést nem lehet semmilyen gyógymóddal vagy műtéttel orvosolni, csak hallókészülékkel javítható. Az Amerikai Beszéd-Nyelv-Hallás Egyesület (American Speech-Language-Hearing Association, ASHA) audiológusa, Paul Farrell szerint:
"...[a kockázati tényezők] magukban foglalják a zajhatást, melynek az ember ki van téve, továbbá annak időtartamát, a biológiai tényezőket, mint pl. a nem, életkor, etnikai hovatartozás, genetika, és az általános egészségi állapotot, ezek befolyásolhatják a zaj hatásaira való érzékenységet."
Hogyan hat a halláskárosodás a társadalmi és érzelmi életre?
A hangerő szintjén mosógéptől az építkezésekig, mindig és mindenhol zajok vesznek körül bennünket, melyeket lehetetlen elkerülni. A halláskárosodás általában nem egyik pillanatról a másikra alakul ki. Sokan tapasztalják az ASHA által normál halláskárosodásnak minősített 10-15 dB-es veszteségtartományt. Ez az életkor és a hangos zajoknak valók kitettség velejárója, alacsony veszteségű, mely hosszú időn keresztül észrevétlenül folyamatosan romlik.
Gyermekkorban
A halláskárosodás veszélye nem csak az idősebb korosztályt érinti. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint „Az észrevétlen hallásvesztés jelentős hátrányt okozhat a gyermek tanulmányi teljesítményében.” Egy olyan gyermek, aki örökletes hallásvesztéstől szenved, nehezebben tud kommunikálni társaival és családjával, mely lelassíthatja a beszéd fejlődését.
A korai felismerés és a kezelés hiánya kommunikációs nehézségeket, ezáltal gyenge nyelvhasználatot és lassabb szókincsfejlődést eredményezhet. Sajnos a gyengén halló gyermekeknél fokozottan fordul elő sikertelenség. Emiatt is rendkívül fontos a gyermekkori halláskárosodás elkerülése, mely az esetek 60%-ánál megelőzhető lenne.
Felnőttkor
A felnőttkorhoz érve fokozódik a halláscsökkenés, melyet enyhétől a súlyosig osztályozunk, ilyenkor észrevesszük az egyén társadalmi interakcióira és a magabiztosságra gyakorolt negatív hatásait. A WHO szerint a hallássérült emberek általában társadalmi kirekesztésről, frusztrációról és magány érzéséről számolnak be. Ezek a negatív érzések különösen az idősebb személyeknél fordulnak elő.
Rengeteg előnnyel jár a hallókészülék használata, azt megelőzően azonban hosszú idő telik el olyan nehézségekkel, mint hogy például az ismerősökkel meg kell ismételtetni a mondanivalójukat. Fárasztó, amikor valakinek folyamatosan közvetíteni kell a történéseket, sokan pedig nehezen kezelik ezt a problémát, nem elég türelmesek, ezért a helyzet tovább súlyosbodik.
A Johns Hopkins-ról Frank Lin M.D. Ph.D elmagyarázza, hogy az egyének kevésbé képesek belépni az általános társadalmi szituációkba, amikor hallási nehézségekkel küzdenek. Ez a fajta társadalmi elszigeteltség nem csak az érzelmi elégedettséget és az általános bizalmat befolyásolja, hanem hozzájárulhat a nem megfelelő étkezéshez, a túlzott alkoholfogyasztáshoz, a depresszióhoz és a demencia kockázatát is növeli.
Az emberek hajlamosak kerülni a hallókészülék vagy cochleáris implantátum beszerzését és használatát, hivatkozva esztétikai és pénzügyi okokra. Noha az aggodalmak valahol jogosak, a mai hallókészülékek már nem olyanok mint régen. Nagy részük szinte teljesen észrevétlen. Azok, akik tartanak attól, hogy az ilyen eszközök az öregedés jelzőtábláiként működnek, vegyék figyelembe a tényt, hogy a gyakori kommunikáció az agyat aktívvá teszi, melytől az egyén fiatalabbnak éri magát ahelyett, hogy teljesen passzívan figyelné a különböző helyzeteket.
A halláskárosodás hatása a gazdaságra
Lépjünk egyet hátra és röviden vizsgáljuk meg makroszinten a dolgokat: a halláskárosodás világszerte 466 millió embert érint és a WHO jelentése szerint várhatóan 2050-re ez a szám több mint 900 millió lesz. Ilyen számok mellett a hallásvesztés globálisan 67-107 milliárd dollár költséget jelent az egészségügyi szektornak, és ebben még nem szerepelnek a hallókészülékekre fordított összegek.
A hallásvesztés megelőzése hatékony módszer az egészségügy globális költségeinek csökkentésére.
Ez a szám ugyancsak nem foglalja magában a hallássérültek alulfoglalkoztatottsága és munkanélkülisége miatt kialakuló költségeket, mely a WHO jelentése szerint évente 104 milliárd dollárba kerül. A részletes veszteségeket taglaló jelentés itt olvasható, de amit mindenképp érdemes megjegyezni: kb. 750 milliárd dollár a hallásvesztés miatti éves költség, mely minden bizonnyal ennél több is lehet.
A halláskárosodás megelőzése
Ezek a magas költségek szükségessé teszik az állami beavatkozást, mivel a halláskárosodás óriási terhet ró az egészségügyre és a globális gazdaság egészére. Bár a kezdeti lépések költségesek lesznek, idővel meghozzák eredményüket, nem beszélve az egyéni és társadalmi jólétre gyakorolt pozitív hatásairól.
Látva, hogy a halláskárosodás okozhat különböző baleseteket is, fontos, hogy a munkáltatók megfelelő védőfelszereléseket biztosítsanak. Az építkezéseken fokozott odafigyelés szükséges, hiszen nem ritkák a balesetek, a munkavállalók pedig gyakran 90 dB feletti zajnak vannak kitéve. A homokfúvás és a láncfűrész hangereje 100-120 dB között mozog, és már 94 dB is kifejezetten veszélyes a hallásra. Fontos biztosítani, hogy a dolgozók a munka során védelmet élvezzenek. A folyamatos hangos zaj hatására fokozatosan alakul ki a halláskárosodás, mely egyébként elkerülhető lenne.
„A zaj okozta halláskárosodás teljes mértékben elkerülhető, de ha egyszer bekövetkezik, visszafordíthatatlan és tartós. Ezért annyira fontos proaktív lépéseket tenni a védelem érdekében.” – Paul Farrell, ASHA
Remélhetőleg egyre több a halláskárosodás megelőzésével kapcsolatos és a hallássérült közösségeket támogató intézkedésekkel fogunk találkozni, mivel ezek nem csak az egyéni jólét szempontjából fontosak, hanem a társadalom teljes egészére nézve is előnyösek.
Írta: Lily Katz
Forrás: soundguys.com
Aktuális
Hallás világnapja 2021: Hallásgondozás mindenkinek
A 2021-es hallás világnapja a World Report on Hearing elindítását jelenti, mely egy globális felhívás a halláskárosodás és a fülbetegségek egy életen át tartó kezeléséről.
A halláskárosodás hatása a kapcsolatokra
„Nem minden rólad szól” – ahogy mondani szokták. Ez az élet számos területére érvényes, de különösen igaz, amikor valakinek a hallása már nem olyan, mint korábban. A halláskárosodás sosem csak azt érinti, aki együtt él vele, vegyük figyelembe, hogyan hat ez a kapcsolatokra. Kutatások azt mutatják, hogy a kezeletlen halláskárosodás negatív hatással lehet a családdal és a barátokkal való kapcsolatainkra, különösen a hozzánk legközelebb állók esetében, például a párunknál.
Koncentráció az osztályban: 10-ből 1 gyermek fültokot visel
Egyre gyakrabban látható, hogy gyermekek fültokot viselnek az osztályban. Persze nem azt a típust, melyből zene szól, hanem speciális hallásvédőt. A gyerekek kevésbé kalandoznak el és jobban tudnak koncentrálni. A kutatások szerint ez javítja az iskolai teljesítményt. Azokban az iskolákban, ahol fültokot bocsátanak a diákok rendelkezésére, ez nagyon jól működik. És sok szülő is vásárol a gyermekének fültokot az iskolában használni. Hollandiában a gyerekek 10-15 százaléka visel hallásvédőt, hogy jobban tudjon koncentrálni az osztályban. A népszerűsége pedig egyre csak növekszik. Vajon miért van ez?
Vess véget a horkolásnak: 10 tipp
Horkolás. A horkolás egy tartós kellemetlenség, mely világszerte több millió ember kialvatlanságáért felelős. És mivel ilyen sokan szenvednek a horkolás miatt alváshiánytól, évente számtalan tanulmány, tucatnyi önsegítő könyv és rengeteg csodaszer jelenik meg a piacon. Minden, amivel véget vethetünk ennek a bosszantó problémának. Végeredményben arról nincs vita, hogy a horkolás egészségtelen. Összegyűjtöttük a legjobb tippeket és trükköket a horkolás elleni küzdelemhez. És van egy tizedik bónusz tippünk, melyet különösen a horkolással élők párjainak ajánlunk.
Hogy befolyásolja az óraátállítás az alvást és az egészséget?
Hétvégén visszaállítjuk 60 perccel az óráinkat. A nyári időszámítás hivatalosan október 25-én ér véget, amikor hajnali 3-kor visszaállítjuk az órákat 2-re. Lehet, hogy már alig várod, hogy egy órával többet alhass aznap, de a pihenés mennyisége részben az alvási szokásainktól függ. Ha azok közé tartozol, akik az ébresztőig nem kelnek fel, akkor némi extra pihenés várhat rád, de csakis akkor, ha a szokott időben fekszel le.