Öt dolog, amit megtehetsz a hallásod egészségéért
Függetlenül attól, hogy diagnosztizáltak-e hallásvesztést vagy sem, vannak dolgok, melyekkel minimalizálhatod a kialakulásának és súlyosbodásának esélyét, és ezzel egyidejűleg javíthatod az általános egészségi állapotodat is.
Ezt az öt dolgot teheted meg:
Sétálj
A testedzés az egyik legkedvezőbb dolog, melyet az általános egészségedért tehetsz. Meglepő, hogy a hallás egészségére is hatással van?
A hallással foglalkozó szakemberek hisznek abban, hogy a testmozgás serkenti a fülben a vérkeringést. A megfelelő véráramlás elengedhetetlen a belső fül apró szőrszerű sejtjeinek egészségéhez, melyek az agy által lefordított elektromos impulzusok átadásáért felelősek. Ezek a sejtek nem képesek regenerálódni, így ha elhalnak vagy sérülnek, hallásunk maradandóan károsodik.
Ha a séta nem a te tereped, keress más fizikai aktivitást, melyet élvezel (például túrázás, kertészkedés vagy biciklizés). Az American Heart Association javaslata szerint napi legalább 30 perces mérsékelt testmozgás ideális, hetente legalább 5 alkalommal. A jó hír, hogy ezeket a 30 perceket akár három részre is bonthatjuk 10-15 perces szakaszokra.
Ne dohányozz
Ha eddig jó okot kerestél a dohányzással szemben, íme egy: a dohányzás összekapcsolható a halláscsökkenéssel. A brit Manchesteri Egyetemen végzett kutatások szerint a dohányosoknál 28%-kal nagyobb valószínűséggel fordul elő hallásvesztés, mint a nem dohányzóknál. A halláskárosodás kockázata nőtt az elszívott doboz cigaretták számával és a dohányzással töltött idő hosszával.
Az orvosok úgy gondolják, hogy a cigarettában lévő nikotin és szén-monoxid összehúzza az ereket, ezzel csökkentve az oxigént a fülekben, mely elengedhetetlen a fül csigájában lévő szőrszerű sejtek egészségének megőrzéséhez. A nikotin befolyásolhatja a hallóideg neurotranszmittereit is, mely megakadályozza a hang helyes feldolgozását.
Szerencsére a rossz szokás elhagyása azonnali jótékony hatással van az egészségre. Az American Heart Association szerint a tüdő rögtön gyógyulásnak indul, amint abbahagyják a dohányzást. Azoknál, akik leteszik a cigarettát, csökken a szívbetegség, a tüdőrák és a korai elhalálozás kockázata. Sok dohányzásról való leszokást segítő program ingyen vagy minimális költséggel elérhető.
Vedd le a hangerőt
Kétségtelen, hogy a halláscsökkenés elkerülésének legegyszerűbb módja a környezeti zajszint csökkentése. Becslések szerint az amerikai lakosságból kb. 26 millióan tapasztalnak halláscsökkenést valamilyen zaj miatt. Mi a jó hír? A zaj okozta halláscsökkenés teljesen megelőzhető. Javaslatok a hallásod védelmére:
- Tudd, mely zajok károsak a hallásra (85 dB vagy annál hangosabb).
- Viselj hallásvédőt, ha hangos zajnak vagy kitéve.
- Ha nem tudod védeni a hallásod, maradj távol a zajforrástól.
- Védd gyermeked hallását, aki túl fiatal ahhoz, hogy maga tegye meg.
Sokunk számára a televízió, az autórádió és a különböző eszközök hangerejének csökkentése ugyanolyan fontos. Ha halkítanod kell valamit, hogy halld a beszédet, akkor az eleve elég hangos ahhoz, hogy a hallásodra káros legyen.
Használd a hallókészüléked
Ha halláskárosodást diagnosztizáltak nálad és hallókészüléket is felírtak, akkor nagy szívességet teszel magadnak, ha használod is az ajánlott módon. A készülék serkenti az agyműködést, mivel a fülnek a hanghullámok továbbításánál szüksége van az agy hallásért felelős területére, mely a felismerhető hangokat dolgozza fel. Kezeletlen halláskárosodás esetén az agy azon része, mely a hallott jeleket kezeli, visszafejlődhet vagy más agyi tevékenységekre fókuszálhat, ezzel sokkal nehezebbé téve a hallást.
Nem csak a hallásra van hatással testünkben a hallókészülék használata:
- Javul az általános egészségi állapot is. A kutatások azt mutatják, hogy azok, akik hallókészüléket viselnek, más egészségügyi előnyöket is élveznek. Hallókészülék viselése nélkül egyszerűbb hétköznapi tevékenységek is sokkal nagyobb energiát igényelnek, melyet másra is fordíthatsz.
- A mentális egészségre is hatással van a kezeletlen halláskárosodás, különösen akkor, ha az ember elszigeteli magát a társadalmi összejövetelektől hallásproblémája miatt. Az Egyesült Államokban szoros összefüggés tapasztalható a halláscsökkenés és a depresszió között a felnőtt lakosság körében. Egyes tanulmányok eredményei rámutattak a kezeletlen halláscsökkenés és a megnövekedett düh, a szorongás és a társadalmi elszigetelődés közötti összefüggésekre.
Kérj időpontot hallásvizsgálatra
A hallás egészségének megőrzéséhez fontos a rendszeres szűrővizsgálat. A szakember a hallásvizsgálat után meghatározza a hallás jelenlegi állapotát és figyelemmel kíséri azt. Sok helyen ráadásul ingyen végeznek szűrést, ezért ne habozz élni a lehetőséggel.
Forrás: healthyhearing.com
Aktuális
A halláskárosodás hatása a kapcsolatokra
„Nem minden rólad szól” – ahogy mondani szokták. Ez az élet számos területére érvényes, de különösen igaz, amikor valakinek a hallása már nem olyan, mint korábban. A halláskárosodás sosem csak azt érinti, aki együtt él vele, vegyük figyelembe, hogyan hat ez a kapcsolatokra. Kutatások azt mutatják, hogy a kezeletlen halláskárosodás negatív hatással lehet a családdal és a barátokkal való kapcsolatainkra, különösen a hozzánk legközelebb állók esetében, például a párunknál.
Koncentráció az osztályban: 10-ből 1 gyermek fültokot visel
Egyre gyakrabban látható, hogy gyermekek fültokot viselnek az osztályban. Persze nem azt a típust, melyből zene szól, hanem speciális hallásvédőt. A gyerekek kevésbé kalandoznak el és jobban tudnak koncentrálni. A kutatások szerint ez javítja az iskolai teljesítményt. Azokban az iskolákban, ahol fültokot bocsátanak a diákok rendelkezésére, ez nagyon jól működik. És sok szülő is vásárol a gyermekének fültokot az iskolában használni. Hollandiában a gyerekek 10-15 százaléka visel hallásvédőt, hogy jobban tudjon koncentrálni az osztályban. A népszerűsége pedig egyre csak növekszik. Vajon miért van ez?
Vess véget a horkolásnak: 10 tipp
Horkolás. A horkolás egy tartós kellemetlenség, mely világszerte több millió ember kialvatlanságáért felelős. És mivel ilyen sokan szenvednek a horkolás miatt alváshiánytól, évente számtalan tanulmány, tucatnyi önsegítő könyv és rengeteg csodaszer jelenik meg a piacon. Minden, amivel véget vethetünk ennek a bosszantó problémának. Végeredményben arról nincs vita, hogy a horkolás egészségtelen. Összegyűjtöttük a legjobb tippeket és trükköket a horkolás elleni küzdelemhez. És van egy tizedik bónusz tippünk, melyet különösen a horkolással élők párjainak ajánlunk.
Hogy befolyásolja az óraátállítás az alvást és az egészséget?
Hétvégén visszaállítjuk 60 perccel az óráinkat. A nyári időszámítás hivatalosan október 25-én ér véget, amikor hajnali 3-kor visszaállítjuk az órákat 2-re. Lehet, hogy már alig várod, hogy egy órával többet alhass aznap, de a pihenés mennyisége részben az alvási szokásainktól függ. Ha azok közé tartozol, akik az ébresztőig nem kelnek fel, akkor némi extra pihenés várhat rád, de csakis akkor, ha a szokott időben fekszel le.
4 gyakori tévhit a hallásromlásról
Számos tévhit él az emberekben a halláscsökkenésről, a hallókészülékekről, és arról, hogyan befolyásolhatja az életünket a hallásromlás.